Ξέχασες το κωδικό; Κάνε εγγραφή!



Αποστολέας Θέμα: Περί θρησκείας...  (Αναγνώστηκε 2558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ffcrazy

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Μηνύματα: 2677
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 36
  • -Έλαβε: 26
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 19, 2014, 11:07:19 μμ »
 :thinking:

ενδιαφερον αυτο που θιγεις. Λες δηλαδη οτι ο αθεος βρισκεται σε ισχυρη θεση, λογω του οτι εχει τη λογικη και τη πραγματικοτητα μαζι του, και γι αυτο εχει και την ευθυνη να δειχνει κατανοηση και να εχει τακτ και απεναντι στον θρησκο.. Υπο αυτη την εννοια θα συμφωνησω και το κανω πραξη. Ειδικα μιας και βλεπω και ανθρωπους που κρατιουνται ζωντανοι απ τη θρησκεια. Τις περισσοτερες φορες ομως δεν ισχυει αυτο.. Τις περισσοτερες φορες ο θρησκος βρισκεται σε ισχυρη θεση (κοινωνικα, νομικα κλπ) και φυσικα τις περισσοτερες φορες η νοοτροπια του θρησκου ειναι επιθετικη (σε κρινει, προσηλυτιζει, καταπιεζει κλπ) σ αυτες τις περιπτωσεις λοιπον φυσικα και πρεπει να δειξεις 0 σεβασμο σ αυτη την ιδεα.

Οσο για το σεβασμο στα ατομα αυτος ειναι δεδομενος, τη θρησκεια να τη βρισω προσωπικα ομως δε θα εβριζα καποιον.

Λοιπον πα να φαω μαγειριτσα γιατι πρεπει να τιμουμε και τα εθιμα (ειδικα αμα ειναι νοστιμα)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Cuckold_Man

  • Προχωρημένος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 6
  • -Έλαβε: 22
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 22, 2014, 10:19:44 πμ »
Καλημέρα σας!

Όσον αφορά το θέμα του σεβασμού, θέλω να πω ότι σέβομαι άπαντες, στον βαθμό που σέβονται κι εκείνοι εμένα.

Συνεπώς, όχι, δεν θα σεβαστώ την χριστιανική πίστη από την στιγμή που δεν σέβεται εμένα. Δεν θα σεβαστώ μια θρησκεία και τους οπαδούς της από την στιγμή που όταν δηλώνω άθεος με κοιτάνε με μισό μάτι και είμαι δακτυλοδεικτούμενος. Δεν θα τους σεβαστώ όταν με φορολογούνε για να πληρώνονται οι παπάδες. Δεν θα τους σεβαστώ όταν με φορολογούν για να κάνουν ταξιδάκι στα Ιεροσόλυμα για να φέρουν ένα κερί. Δεν θα τους σεβαστώ όταν προκαλούν ηχορρύπανση με καμπάνες και λειτουργίες μέσω μεγαφώνων και μου σκοτίζουν τον έρωτα κάθε Κυριακή.

ΕΙΔΙΚΑ για το τελευταίο, όταν χλεύαζα (με κύριο σκοπό το χιούμορ) την θρησκεία, ένας χριστιανός μου είπε "δεν θέλεις να πιστεύεις? Μαγκιά σου. Αλλά κράτα το για τον εαυτό σου, δεν χρειάζεται να το διαλαλείς" και φυσικά του απάντησα "θέλεις να πιστεύεις? Κράτα το κι εσύ για τον εαυτό σου, μην μου τα κάνεις πλανήτες κάθε Κυριακή και κάθε γιορτή."

Τέλος, όσον αφορά το θέμα αποδείξεως της ύπαρξης ή μη το θεού, το βάρος της απόδειξης το φέρει αυτός που κάνει τον ισχυρισμό, και όχι αυτός που προσπαθεί να τον καταρρίψει. Όπως είχε πει και ο Bertrand Russell (σε ελεύθερη μετάφραση)
"Αν έλεγα ότι μεταξύ Γης και Άρη υπάρχει μία πορσελάνινη τσαγιέρα σε ελλειπτική τροχιά γύρω από τον ήλιο, κανείς δεν θα μπορούσε να διαψεύσει τον ισχυρισμό μου, αρκεί να πρόσθετα ότι η τσαγιέρα είναι τόσο μικρή που δεν θα μπορούσαν να την ανιχνεύσουν ούτε τα πιο ισχυρά τηλεσκόπιά μας.

Όμως, αν στη συνέχεια έλεγα ότι, αφού ο ισχυρισμός μου δεν μπορεί να διαψευστεί, θα ήταν ασυγχώρητη απρέπεια να τον αμφισβητούμε με την λογική μας, τότε οι περισσότεροι δικαίως θα θεωρούσαν ότι έλεγα ανοησίες.

Αν όμως η ύπαρξη μιας τέτοιας επουράνιας τσαγιέρας αναφερόταν σε πανάρχαια βιβλία, και διδασκόταν ως ιερή αλήθεια κάθε Κυριακή, και ενσταλαζόταν στα μυαλά μικρών παιδιών σε όλα τα σχολεία, τότε ακόμα και ο παραμικρός δισταγμός, θα ήταν τέτοιο δείγμα εκκεντρικότητας, που σε φωτισμένους καιρούς θα απέφερε στον αμφισβητία το επίζηλο προνόμιο της ψυχιατρικής φροντίδας, ενώ σε πιο πρώιμη περίοδο την Ιερά Εξέταση."

Αποσυνδεδεμένος cockroach2

  • *GF Pervert*
  • *****
  • CRUSHED
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 2091
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 481
  • -Έλαβε: 118
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 22, 2014, 11:55:01 πμ »
Οταν καποιος πιστευει κατι το οποιο δεν εμπεριεχει ιδεες που απαξιωνουν την ανθρωπινη ζωη και αυτο που πιστευει τον βοηθαει εστω και μεσω αυθυποβολης τοτε δειχνουμε το επιπεδο μας με το να το σεβομαστε οσο αυτος ειναι παρων.
Είμαι των (κατω) άκρων

Αποσυνδεδεμένος Cuckold_Man

  • Προχωρημένος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 6
  • -Έλαβε: 22
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 22, 2014, 12:43:56 μμ »
Μα, ο χριστιανισμός, εμπεριέχει ιδέες που απαξιώνουν την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια! Μόνο και μόνο το τι λέει για τις γυναίκες αν διαβάσεις, είναι αρκετό! Και φυσικά δεν μιλάω ως υποτακτικός που θεωρεί τις γυναίκες ανώτερες, αυτό είναι παντελώς άλλο θέμα. Μιλάω σαν άνθρωπος. Ας μην πω τι λέει για τους αλλόθρησκους!

Άλλωστε, ο κάθε θρησκευόμενος θεωρεί την θρησκεία του ανώτερη. Γιατί αν δεν είναι ανώτερη, τότε σημαίνει ότι θεωρεί τον εαυτό του χαζό, όταν κάτι είναι ανώτερο, εισχωρείς σ'εκείνο. Αν πάλι θεωρεί όλες τις θρησκείες ίσες, τότε δεν υφίσταται λόγος να ξεχωρίζουν. Συνεπώς θεωρεί εαυτόν και ομόθρησκους, ανώτερους από τους υπόλοιπους. Συνεπώς, ακόμα και έτσι, υποβαθμίζει συνανθρώπους του!



Υ.Γ.: Αναφέρομαι κυρίως στον χριστιανισμό γιατί αυτή η θρησκεία είναι η επικρατέστερη στην χώρα μας και συνεπώς από αυτήν βιώνω τον "ρατσισμό". Αν ζούσα σε άλλη χώρα, θα επικεντρωνόμουν στην εκάστοτε θρησκεία. Όμως, ό,τι λέω, το πιστεύω για κάθε θρησκεία.

Αποσυνδεδεμένος cockroach2

  • *GF Pervert*
  • *****
  • CRUSHED
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 2091
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 481
  • -Έλαβε: 118
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 22, 2014, 01:16:20 μμ »
Ο χριστιανισμος ειναι η πρωτη θρησκεια που απαξιωσε τους βασιλεις, τους δικαστες, τους εχοντες την εξουσια, καθως και τα οικονομικα συστημα που συσσωρευουν τον πλουτο στα χερια λιγων και ευθυνονται για την φτωχεια. Ειναι επισης η θρησκεια που ειπε οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ακριβως ισοι ανεξαρτητως χρωματος, οικονομικης καταστασης, φυλης, ασθενειων, ιδιαιτεροτητων.
Την εποχη του χριστου οι εχοντες την εξουσια δεν επεβαλαν τις αποψεις τους με τις ιδεολογιες και τα πολιτικα κομματα αλλα με τις θρησκειες, ετσι δουλευε τοτε το συστημα. Επομενως η θρησκεια του χριστιανισμου ηταν η περισσοτερο επαναστατικη και αντισυστημικη θρησκεια που ειχε εμφανιστει ποτε

Τωρα αν λεει καπου στα εγγραφα και κατι στραβο ειναι πτεσμα και ακυρωνεται απο τα αλλα που ειπε ο χριστος που ειναι ο κυριος αντιπροσωπος.
Επισης αν καποιοι αφελεις εχασαν τη ζωη τους επειδη περιμεναν απο την θρησκεια και απαξιωσαν την επιστημη αυτες ειναι σπανιες και τραβηγμενες περιπτωσεις, αυτοι που βοηθηθηκαν απο σοβαρες ασθενειες λογω της καλης ψυχολογιας που τους δημιουργησε και αυτοι που απεφυγαν την αυτοκτονια μετα απο σοβαρα προβληματα στη ζωη τους που δεν ειχαν αλλη ψυχολογικη διεξοδο ειναι πολλαπλασιοι, επομενως ποιος ειμαι εγω που θα τους το χαλασω
Είμαι των (κατω) άκρων

Αποσυνδεδεμένος Cuckold_Man

  • Προχωρημένος
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 6
  • -Έλαβε: 22
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 22, 2014, 01:29:40 μμ »
Μα, εννοείται ότι δεν πρόκειται να τους το χαλάσω. Δεν θέλω και δεν με ενδιαφέρει να πάρω κάποιον με το "μέρος" μου ή να προσπαθήσω να του αποδείξω ότι δεν υπάρχει θεός. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι μα ό,τι θέλει. Ακόμα και στο Star Wars να μου πει κάποιος ότι πιστεύει, θα το σεβαστώ.

Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι δεν έχω κάθε δικαίωμα να το χλευάσω. Στο κάτω κάτω, ο Μωάμεθ, ο Χριστός, η Παναγία, ο Αλλάχ και ούτω καθ'εξής, είναι ιερές έννοιες ΜΟΝΟ για τον πιστό. Συνεπώς, εκείνος δεν επιτρέπεται να χλευάζει. Εγώ έχω κάθε δικαίμωμα, για μένα δεν είναι ιερά. Και φυσικά, ο κάθε πιστός, με την σειρά του, έχει κάθε δικαίωμα να χλευάζει το γεγονός ότι εγώ δεν πιστεύω.

Εν ολίγοις, αυτό που δεν δέχομαι είναι το να μου απαγορεύει κάποιος να λέω ό,τι θέλω (ακόμα κι αν αυτό είναι χλευασμός) την ίδια στιγμή που είτε με καταριέται είτε με δείχνει με το δάχτυλο και σκούζει "θα καείς στην κόλαση άθεε, αντίχριστε". Επίσης, δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση να μου λέει να κρατάω την άποψή μου για τον εαυτό μου, την στιγμή που κυριολεκτικά παντού με κατακλύζει με την θρησκεία του (εκκλησίες, εικόνες σε δημόσιες υπηρεσίες, καμπάνες, φορολογία, ανάμειξη κληρικών στα κοινωνικά και πολιτικά θέματα κτλ).

Αποσυνδεδεμένος underherfeet

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 50
  • -Έλαβε: 70
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 23, 2014, 09:20:43 πμ »
Ο χριστιανισμος ειναι η πρωτη θρησκεια που απαξιωσε τους βασιλεις, τους δικαστες, τους εχοντες την εξουσια, καθως και τα οικονομικα συστημα που συσσωρευουν τον πλουτο στα χερια λιγων και ευθυνονται για την φτωχεια.

 « Όταν οι ιεραπόστολοι ήρθαν στην Αφρική, αυτοί κρατούσαν τη Βίβλο κι εμείς τη γη μας. Μας είπαν να προσευχηθούμε. Κλείσαμε τα μάτια και προσευχηθήκαμε. Όταν όμως ανοίξαμε τα μάτια μας, είδαμε ότι εμείς κρατούσαμε τη Βίβλο κι’ αυτοί τη γη μας». Ντέσμοντ Τούτου, Νοτιοαφρικανός Επίσκοπος και κάτοχος του Βραβείου NOBEL Ειρήνης το 1984.

Αποσυνδεδεμένος Μιλφέιγ

  • *GreekFoot Fanatic*
  • *****
  • Μηνύματα: 857
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 227
  • -Έλαβε: 426
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 23, 2014, 11:24:32 πμ »
Πιστευω στον Θεο ως ανωτερη δυμαμη που αντιπροσωπευεται και στον Χριστιανισμο, τον οποιο και θεωρω την πιο ελευθερη θρησκεια της υφηλιου.
Ολες οι θρησκειες μιλανε για το ιδιο ακριβως πραγμα. Την ζημια την κανουν ο φανατισμος, η ημιμαθεια, η παρωπιδικη θρησκοληψια, και αλλα πολλα προιοντα υποταγης συνειδησεως και ελεγχου μαζων, που διεστραμμενοι εξουσιαστες καλλιεργησαν λογω συμφεροντων στους λαους της γης.  8) 

Η πιο ελεύθερη θρησκεία, εκτός ότι αποτελεί σχήμα οξύμωρο ο χαρακτηρισμός, είναι ηλίου φαεινότερο σε όσους έχουν μελετήσει τα ιερά της κείμενα, όπως και των άλλων δύο μονοθειστικών θρησκειών, πως πρόκειται για ένα αμάλγαμα σκοταδισμού, προτροπών σε φόνο, μισογυνίας, απομάκρυνσης από τη χρήση της Λογικής, ανηλεούς προσηλυτισμού, αποκαλυπτικών εμπειριών που συνάδουν με συμπτώματα εξελισσόμενης ψύχωσης, γενοκτονιών, αιμομιξίας, ανθρωποθυσιών και άπλετων ζωοθυσιών, και άλλα τραγελαφικά αλλά ιερότατα συμβάντα που μας ήρθαν κληρονομιά του θηριώδους παρελθόντος του φοβισμένου μέχρι το κόκκαλο ανθρώπου.

Αυτά εννοείται μπορούν να υποστηριχθούν με απλές παράθεσεις, που βαριέμαι να τις κάνω, αλλά και θα πράξω αν ζητηθεί από όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να πάει λίγο βαθύτερα.
Η περίπτωση του de christoff και του cockroach, είναι χαρακτηριστικές θυμάτων της ανθρωπιστικής θρησκευτικής σαλάτας, που πετάει ένα πέπλο αγάπης πάνω σε έναν οχετό μίσους, καθώς και ένδειξη σοβαρών κενών και εμβάθυνσης στις αρχές και το γράμμα των μονοθειστικών θρησκειών. Η Βίβλος όχι μόνο περιέχει αντιφάσεις στον τομέα της ηθικής, οι αντιφάσεις αυτές ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΤΙ, οπότε θεωρώ δικαίως νομίζω πως πρόκειται περί κενών και εκούσιας θυματοποίησης σε μία εξωραιστική θρησκευτική εικόνα, ενός ρομαντισμού πάντως, που ΔΕΝ υπάρχει στη Βίβλο, ούτε στις μονοθειστικές πατριαρχικές θρησκείες των πατεράδων, ζηλόφθονων θεών, που αποζητούν ως υπερμεγέθη παιδιά, να είναι το κέντρο του σύμπαντος. Απόδειξη τουλάχιστον των τεραστίων, πλην θεικών τους ανασφαλειών. :lol: ;D


Holding that gaze.
Holding...Holding...Holding...Until you drop yours.

Αποσυνδεδεμένος LM

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3737
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 2871
  • -Έλαβε: 631
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 23, 2014, 12:01:59 μμ »
Το οτι ειμαι περιπτωση το ΄ξερα, αλλα για τετοια θλιβερη περιπτωση δεν με ειχα !  :p
Ρε παιδια μην βαζουμε ετικετες οπου βρουμε λες και κολλαμε σε κολονες τηλ. για κλειδαραδες !  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Μιλφέιγ

  • *GreekFoot Fanatic*
  • *****
  • Μηνύματα: 857
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 227
  • -Έλαβε: 426
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 23, 2014, 12:24:54 μμ »
 :p Σε συμπαθώ αλλά είσαι!
Γιατί μου λες για ετικέτες και πας την κουβέντα αλλού πονηρέ. ::)
Πάρταααα

Ο Χριστός δεν αναφέρεται πως είπε ότι δεν ήρθε παρά για να διχάσει και να κάνει τα μέλη μιας οικογένειας να μισούν το ένα το άλλο, για ν'αγαπούν αυτόν περισσότερο από τη μητέρα και τον πατέρα τους;
Κατά Ματθαίον 10:35-37

Υπόσχεται τη σωτηρία σε όσους εγκαταλείπουν τις γυναίκες και τα παιδιά τους προς χάριν αυτού;
Κατά Ματθαίον 19:29
Κατά Μάρκον 10:29-30

Οι μαθητές του πρέπει να μισούν τους γονείς τους, τα αδέλφια τους, τις γυναίκες τους, τα παιδιά τους.
Κατά Λουκάν 14:26

Η ράβδος δεν είναι αρκετή για τα παιδιά που κακολογούν τους γονείς τους. Πρέπει να θανατώνονται.
Κατά Ματθαίον 15:4-7
Κατά Μάρκον 7:9-10
Λευτικό 20:9

Oι μισογύνηδες Πέτρος και Παύλος προσθέτουν στις ομορφιές των παραπάνω, την ηγεμονία του άνδρα επί της γυναίκας,
την εξουσία επί αυτών και αντίστοιχα τη γυναικεία υποταγή και ησυχία, που σημαίνει αδυναμία αντίρρησης και οιασδήποτε προσωπικής επιλογής μέσα στο πατριαρχικό καθεστώς, η εξουσία του θεού μεταβιβάζεται από εκείνον στον ιερέα, στον πατέρα και στο σύζυγο.

Αυτά όσον αφορά την οικογενειακή γαλήνη. :p Και μετά έρχονται οι κάθε είδους πανηλίθιοι και σου λένε πατρίς-θρησκεία-οικογένεια.

Ίσα ρε ντουβαριαααα (δεν έχω κανένα πρόβλημα να προσβάλω πιστούς, γιατί οι πιστοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα να υποστηρίζουν παραλογισμούς για κολλητά τους φιλαράκια στον ουρανό, θαύματα, εσχατολογίες, βλακείες για ανωτερότητες και δήθεν νοήματα στο σύμπαν που βλέπουν μάλιστα μέσα του και σκοπό, αρχή, τέλος, αντί για το χάος, την τυχαιότητα, ε, κι επειδή εκείνοι φοβούνται και χρειάζονται πατερίτσες, πρέπει γω να κάνω μούγκα στη στρούγκα και να "σέβομαι". Ναι, όπως σέβομαι οποιονδήποτε θα μου πει για τη Nessy και τον Γέτι των Ιμαλαίων, άσε που σε σύγκριση με τις θρησκείες η Nessy κερδίζει στα σημεία!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2014, 12:39:18 μμ από Μιλφέιγ »
Holding that gaze.
Holding...Holding...Holding...Until you drop yours.

Αποσυνδεδεμένος MyCunia

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Μηνύματα: 1636
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 0
  • -Έλαβε: 326
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 23, 2014, 01:16:06 μμ »


..σε οσα ανεφερε η προλαλησασα θα συμπληρωσω απλα οτι ο Τζιζας ηταν βερος  ...ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ !!!

(33 ΧΡΟΝΩΝΕ .....ΚΑΙ ΖΟΥΣΕ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ !!!!!)
     :p




 « Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 1:20:18 μμ από Mycunia »

..δε με λε ρε        :hmmm:

..παπαδοκορη εισαι ???     :stunned:

που στο διατανο τις ξερεις ολες αφνες τις γραφες ???   ..εεε ???    :thinking:

Αποσυνδεδεμένος LM

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3737
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 2871
  • -Έλαβε: 631
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 23, 2014, 01:22:25 μμ »
Εγω υπερασπιστηκα ολα αυτα ?  :thinking:

Αποσυνδεδεμένος brainstorm_389

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 377
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 12
  • -Έλαβε: 21
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 23, 2014, 01:27:01 μμ »
Ο χριστιανισμος ειναι η πρωτη θρησκεια που απαξιωσε τους βασιλεις, τους δικαστες, τους εχοντες την εξουσια, καθως και τα οικονομικα συστημα που συσσωρευουν τον πλουτο στα χερια λιγων και ευθυνονται για την φτωχεια. Ειναι επισης η θρησκεια που ειπε οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ακριβως ισοι ανεξαρτητως χρωματος, οικονομικης καταστασης, φυλης, ασθενειων, ιδιαιτεροτητων.
Την εποχη του χριστου οι εχοντες την εξουσια δεν επεβαλαν τις αποψεις τους με τις ιδεολογιες και τα πολιτικα κομματα αλλα με τις θρησκειες, ετσι δουλευε τοτε το συστημα. Επομενως η θρησκεια του χριστιανισμου ηταν η περισσοτερο επαναστατικη και αντισυστημικη θρησκεια που ειχε εμφανιστει ποτε

Τωρα αν λεει καπου στα εγγραφα και κατι στραβο ειναι πτεσμα και ακυρωνεται απο τα αλλα που ειπε ο χριστος που ειναι ο κυριος αντιπροσωπος.
Επισης αν καποιοι αφελεις εχασαν τη ζωη τους επειδη περιμεναν απο την θρησκεια και απαξιωσαν την επιστημη αυτες ειναι σπανιες και τραβηγμενες περιπτωσεις, αυτοι που βοηθηθηκαν απο σοβαρες ασθενειες λογω της καλης ψυχολογιας που τους δημιουργησε και αυτοι που απεφυγαν την αυτοκτονια μετα απο σοβαρα προβληματα στη ζωη τους που δεν ειχαν αλλη ψυχολογικη διεξοδο ειναι πολλαπλασιοι, επομενως ποιος ειμαι εγω που θα τους το χαλασω

Αυτο ειναι επιχειρημα του στιλ " εγω το ειδα πρωτος ειναι δικο μου "

Σταυροφοριες, μεσαιωνικα βασανιστηρια, βατικανο, ορθοδοξη εκκλησια κλπ σου λενε κατι?

Περι πλουτου και ολα αυτα για την εξουσια που λες. Κρατος εν κρατη ειναι οι τραγοι και εχουν κατασφαξει δισεκατομμυρια κοσμου, και εχουν υποδουλωσει και αχρηστεψει πνευματικα αλλους τοσους.

Ο Χριστος δεν υπηρξε καν ως ιστορικο προσωπο, δεν υπαρχει καμια αναφορα του απο ιστορικους της εποχης.

Το αν λεει "κατι στραβο" στα γραπτα του χριστιανισμου δεν ειναι πταισμα, γιατι ειναι μια θρησκεια η οποια βασιστηκε πανω στο μισος και την διχονοια, και την αναγκη για ελεγχο και συσσωρευση πλουτου, οπως καθε οργανωμενη θρησκεια.

Αν βαλουμε διπλα διπλα οσους "γιατρευτηκαν" απο την θρησκεια και οσους εχει γιατρεψει η επιστημη, και το ποσο καλυτερη εχει γινει η ζωη μας σε σχεση με 100-200 χρονια πριν χαρη στην τεχνολογια, δεν πιστευω πως ο ζυγος θα γειρει προς την οποιαδηποτε θρησκεια. Αν δεν υπηρχε επιστημη αυτη τη στιγμη και η αναγκη για αμφισβητηση των δογματων και των θεων που επιβαλλουν την πληρη υποταγη, θα τρωγαμε πετρες μεσα στις σπηλιες και θα πεθαιναμε στα 20 μας απο εποχικο βηχα.

Αποσυνδεδεμένος Μιλφέιγ

  • *GreekFoot Fanatic*
  • *****
  • Μηνύματα: 857
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 227
  • -Έλαβε: 426
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 23, 2014, 01:29:57 μμ »
Και να συμπληρώσω ότι δεν υποστηρίζω μόνο ότι ο θεισμός είναι παράλογος, τον χαρακτηρίζω ως ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ, ξεκάθαρα.
Είναι επικίνδυνες οι θρησκείες, γιατί και έχουν συντελέσει αλλά και συντελούν σε εξοντώσεις ανθρώπων, σε ηθικό, προσωπικό, ψυχολογικό αλλά και κοινωνικό επίπεδο.
Οποιοδήποτε μέλος δεν τις θεωρεί επικίνδυνες, θέλω να μου προσκομίσει στοιχεία για την ακινδυνότητα, να τα αντιπαραβάλλουμε.
Εκτός αν μία προτροπή προς φόνο μοιχών, θεωρείται εντελώς ακίνδυνη. (Λευiτικόν 20:10)
Προτροπή προς θανάτωση ομοφυλόφιλων.(Λευιτικόν 20:13), όσους δουλεύουν το Σάββατο, όσους κάνουν έρωτα με τη γυναίκα τους όταν εκείνη έχει έμμηνο ρύση, οι βλάσφημοι πρέπει να λιθοβολούνται, οι πόρνες που ο πατέρας τους είναι ιερέας πρέπει να καίγονται στην πυρά, εξορία σε όσους πάσχουν στο δέρμα, γενοκτονίες κατά φυλών και πόλεων (τα παραπάνω στοιχεία μπορούν όλα να βρεθούν και στο κείμενο της Elizabeth Anderson Αν ο θεός πέθανε επιτρέπονται όλα, που αναφέρει αυτά και άλλα τόσα διεξοδικά).

Ιουδαισμός, Ισλαμισμός, Χριστιανισμός, όπως και οι άλλες θειστικές δοξασίες βασίζονται στις Γραφές του κάθε συστήματος πεποιθήσεων,  τα ίδια και για Ενωτική εκκλησία, Μάρτυρες του Ιεχωβά και Εκκλησία των Μορμόνων, που δέχονται γραφές ως αποκαλυπτικά του θεού κείμενα. Πρόκειται για συστήματα που προάγουν ιδεολογίες κυριαρχίας ομάδων επί άλλων, ανωτερότητας και κατωτερότητας ανάλογα με τα γούστα της κάθε θρησκείας, θεοί με προσωπικό γούστο και έχθρες, που τους τη δίνει ένα πρωί και λένε να κάνουν έναν κατακλυσμό έτσι για την τιμωρία όλων. Βρες μου λογική σε έναν θεό που θυμώνει με αυτό που ΕΚΕΙΝΟΣ δημιούργησε και σαν κακότροπο παιδί σπάει το παιχνίδι του.

MyCunia, καλά να πάθουν, το Ερευνάτε τας Γραφάς τι το θέλανε; :lol: :lol:
Holding that gaze.
Holding...Holding...Holding...Until you drop yours.

Αποσυνδεδεμένος brainstorm_389

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 377
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 12
  • -Έλαβε: 21
Απ: Περί θρησκείας...
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 23, 2014, 01:33:27 μμ »
Και να συμπληρώσω ότι δεν υποστηρίζω μόνο ότι ο θεισμός είναι παράλογος, τον χαρακτηρίζω ως ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ, ξεκάθαρα.
Είναι επικίνδυνες οι θρησκείες, γιατί και έχουν συντελέσει αλλά και συντελούν σε εξοντώσεις ανθρώπων, σε ηθικό, προσωπικό, ψυχολογικό αλλά και κοινωνικό επίπεδο.
Οποιοδήποτε μέλος δεν τις θεωρεί επικίνδυνες, θέλω να μου προσκομίσει στοιχεία για την ακινδυνότητα, να τα αντιπαραβάλλουμε.
Εκτός αν θεωρείται μία προτροπή προς φόνο μοιχών, θεωρείται εντελώς ακίνδυνη. (Λευiτικόν 20:10)
Προτροπή προς θανάτωση ομοφυλόφιλων.(Λευιτικόν 20:13), όσους δουλεύουν το Σάββατο, όσους κάνουν έρωτα με τη γυναίκα τους όταν εκείνη έχει έμμηνο ρύση, οι βλάσφημοι πρέπει να λιθοβολούνται, οι πόρνες που ο πατέρας τους είναι ιερέας πρέπει να καίγονται στην πυρά, εξορία σε όσους πάσχουν στο δέρμα, γενοκτονίες κατά φυλών και πόλεων (τα παραπάνω στοιχεία μπορούν όλα να βρεθούν και στο κείμενο της Elizabeth Anderson Αν ο θεός πέθανε επιτρέπονται όλα, που αναφέρει αυτά και άλλα τόσα διεξοδικά).

Ιουδαισμός, Ισλαμισμός, Χριστιανισμός, όπως και οι άλλες θειστικές δοξασίες βασίζονται στις Γραφές του κάθε συστήματος πεποιθήσεων,  τα ίδια και για Ενωτική εκκλησία, Μάρτυρες του Ιεχωβά και Εκκλησία των Μορμόνων, που δέχονται γραφές ως αποκαλυπτικά του θεού κείμενα. Πρόκειται για συστήματα που προάγουν ιδεολογίες κυριαρχίας ομάδων επί άλλων, ανωτερότητας και κατωτερότητας ανάλογα με τα γούστα της κάθε θρησκείας, θεοί με προσωπικό γούστο και έχθρες, που τους τη δίνει ένα πρωί και λένε να κάνουν έναν κατακλυσμό έτσι για την τιμωρία όλων. Βρες μου λογική σε έναν θεό που θυμώνει με αυτό που ΕΚΕΙΝΟΣ δημιούργησε και σαν κακότροπο παιδί σπάει το παιχνίδι του.

Δεν ειναι επικινδυνος, ειναι εγκληματικος. Αποδεδειγμενα ιστορικα, αλλα και αυτη τη στιγμη που ζουμε.

Βεβαια θα βγουν και αυτοι που υποστηριζουν πως ειναι η ερμηνεια των κειμενων απο τον ανθρωπο που οδηγει στις πραξεις αυτες, και οχι η θρησκεια η τα βιβλια. Αλλα το θεμα ειναι οτι αν δεν υπηρχε περιθωριο στην ερμηνεια και ηταν ολα ρητα ( τι ρητα, απο μαστουρωμενους αγραμματους νομαδες βοσκους γραφτηκαν ολα αυτα και μεταφερθηκαν μετα απο στομα σε στομα μεσα στους αιωνες ) τοτε ισως αυτο το επιχειρημα να ευσταθουσε.