Ξέχασες το κωδικό; Κάνε εγγραφή!



Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης  (Αναγνώστηκε 1495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νυχτοπούλι

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 26
  • -Έλαβε: 18
Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 09:26:02 μμ »
Αποφάσισα σε μερικές μέρες να αρχίσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχω καταλήξει στο eGo-T της Ovale. Λέω να αρχίσω με υγρό αναπλήρωσης Avana (16mg νικοτίνη). Έχω μερικές απορίες. Σε κάθε ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορούμε να βάλουμε ό,τι υγρό αναπλήρωσης θέλουμε ή μόνο της ιδιας εταιρείας; Όλα τα μπουκαλάκια με υγρά αναπλήρωσης έχουν την ίδια ποσότητα υγρού ή υπάρχουν διάφορα μεγέθη όπως στους καπνούς; Ένα μπουκαλάκι όπως αυτό που προανέφερα (Avana της Ovale) πόσες μέρες κρατάει σε κάποιον που καπνίζει δυο πακέτα τσιγάρα την ημέρα;
Ποτέ δεν σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο στόχος.

Αποσυνδεδεμένος hlias_24

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 333
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 22
  • -Έλαβε: 13
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 09:33:52 μμ »
Απο που θα το παεις εχεις βρει; Αν πας στα μαγαζια που τα πουλανε θα σου κανουν σεμιναριο και θα σου λυθουν ολες οι αποριες.

Αποσυνδεδεμένος Νυχτοπούλι

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 26
  • -Έλαβε: 18
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 09:50:53 μμ »
Θα το πάρω από ένα κατάστημα της Ovale στη γειτονιά μου. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ποτέ δεν σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο στόχος.

Αποσυνδεδεμένος hlias_24

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 333
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 22
  • -Έλαβε: 13
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 09:58:42 μμ »
Ριξε μια ματια στο ιντερνετ να δεις ποσο παιζει αυτο που θα παρεις γιατι παιζουν τεραστιες διαφορες. Και κατι αλλο, ειχα παρει ενα απο περιεργεια και μονο απο ενα μαγαζι 28 ευρω. Πηγα σε ενα αλλο για υγρα και ειδα το ιδιο 60 ευρω και λεω δεν παιζει ειναι διαφορετικο. Το βγαζω και ρωταω ειναι το ιδιο; Και μου λεει ναι..

Αποσυνδεδεμένος Νυχτοπούλι

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 26
  • -Έλαβε: 18
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:02:08 μμ »
Στο ίντερνετ στο site της Ovale αυτό που θέλω να πάρω έχει 49,95 ευρώ και έχει δυο τσιγάρα μέσα. Αν στο μαγαζί που θα πάω μου πουν πιο υψηλή τιμή θα πάω αλλού.
Ποτέ δεν σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο στόχος.

Αποσυνδεδεμένος LM

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3737
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 2871
  • -Έλαβε: 631
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:15:08 μμ »
Kαλη αρχη φιλε.. Μακαρι να τα καταφερεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος Νυχτοπούλι

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 26
  • -Έλαβε: 18
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 10:33:40 μμ »
Σ' ευχαριστώ!
Ποτέ δεν σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο στόχος.

Αποσυνδεδεμένος SISI

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 29
  • -Έλαβε: 551
Οι δυνατες γυναικες δεν χρειαζονται γοβα στιλετο για να σταθουν στο υψος τους

Αποσυνδεδεμένος alexandros.f

  • Νέος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 7
  • -Έλαβε: 18
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 09:34:52 πμ »
Μιας και τυχαίνει να έχω εμπειρία θα σου έλεγα να αποφύγεις τις πολύ γνωστές μάρκες μιας και ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν και το μόνο που αλλάζει είναι το λογότυπο στην κάθε συσκευή. Επίσης φαντάζομαι πως το σετ που αναφέρεις είναι από τα πρώτα που βγήκαν (περίπου 3-4 χρόνια πριν) μιας και μετά σταμάτησαν από την αγορά τα σετ και πλέον κυκλοφορούν μεμονωμένα προιόντα για να φτιάξεις το τσιγάρο όπως σου αρέσει.
Επίσης έχε υπόψη και το mah της μπαταρίας. Για την χρήση που το θες δεδομένου ότι καπνίζεις 2 πακέτα/μέρα μια μπαταρία 650 mah δεν σε καλύπτει. Θα πρέπει να κοιτάξεις τουλάχιστον 900 για να σε βγάζει μια μέρα.
Όσο για τα υγρά αναπλήρωσης θα σου κρατάει κάπου 4-5 μέρες τα 10ml (υπάρχουν όμως και μεγαλύτερες συσκευασίες). Για αρχή όμως πάρε 10 ml για να βρεις το άρωμα και την νικοτίνη που σου αρέσει. (δεν τίθεται περιορισμός να είναι ίδιας μάρκας κλπ).

Προσωπική συμβουλή είναι να μην πάρεις σετ με 2 συσκευές μιας και μπορεί εν τέλει να μην σου αρέσει ή να δεις οτι η μπαταρία δεν σε καλύπτει. Με τα μισά λεφτά από αυτά που αναφέρεις παίρνεις 1 συσκευή με φορτιστή και αν χρειαστείς ποτέ δεύτερο τσιγάρο το αγοράζεις χώρια και θα σου κοστίσει max άλλα 20 ευρώ και θα είναι με πολύ μεγάλη μπαταρία.

Αν θες μια παραπάνω γνώμη στείλε σε pm ή εδώ το σετ που σε ενδιαφέρει να σε βοηθήσω

Αποσυνδεδεμένος JK

  • Administrator
  • *
  • XXX
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 5381
    • Προφίλ
    • GF
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 140
  • -Έλαβε: 114
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 10:12:13 πμ »
Επειδή και εγώ κάνω 2+ πακέτα τη μέρα σου προτείνω ανεπιφύλακτα να συνεχίσεις την αγορά σου.

Πέρυσι έκανα για ένα μήνα από ένα δανεικό (Nobacco ήταν δε θυμάμαι μοντέλο) και έμεινα έκπληκτος. Για πρώτη φορά στη ζωή μου κατάφερα να μη καπνίσω τσιγάρο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί έπαιρνα τη νικοτίνη.

Όλο αυτό τον καιρό είχε επανέλθει η αναπνοή μου, σταμάτησαν τα φλέματα και δε κουραζόμουν εύκολα. Η όσφρηση ειδικά με πήγε κάτι χρόνια πίσω όταν ήμουν μικρό παιδί. Ξυπνούσα και μου μύριζαν τα σεντόνια απορρυπαντικό πχ!

Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι:

1) ηλεκτρονικό που να παράγει αρκετό ντουμάνι
2) υγρά με την κατάλληλη ποσότητα νικοτίνης που χρειάζεσαι. Εγώ με 38mg ας πούμε μαστούρωνα κυριολεκτικά και δεν έκανα πολύ.
3) με βάση τα τσιγάρα που κάνεις θα το έχεις σαν πιπίλα οπότε σίγουρα χρειάζεσαι ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ !!

Αποσυνδεδεμένος Lucky Luke

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 16866
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 542
  • -Έλαβε: 21274
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 11:40:57 πμ »
καλή επιτυχία ελπίζω να το κόψεις (το κλασσικό τσιγάρο)

Εγώ το άρχισα στις 6 Ιουνίου και μέχρι σήμερα είμαι μόνο με το ηλεκτρονικό

βέβαια την νικοτίνη την έκοψα μαχαίρι, κατ' ευθείαν σκέτη βάση με μιξη αρώματος, και ως δια μαγείας αρχισα να τρέχω να βγάζω ανηφόρες που ήθελα δυο τρεις στάσεις να ξεκουραστώ. Περιττό να τονίσω τις επιδόσεις στο σεξ, άλλος άνθρωπος έγινα μετά από 3 μήνες  :lol:

Μόνο πλεονεκτήματα θα έχεις με το ηλεκτρονικό. Άρχισε με νικοτίνη αλλά προσπάθησε να την ελατώσεις στο ελάχιστο η να την κόψεις εντελώς


Αποσυνδεδεμένος Νυχτοπούλι

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 26
  • -Έλαβε: 18
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 02:02:29 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Άλλοι μου έχουν πει ότι από τότε που άρχισαν το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν τους έχει λείψει καθόλου το κανονικό, άλλοι πάλι ότι δεν τους ικανοποιούσε και ξαναγύρισαν στο κανονικό. Θα δω στην πράξη.
Ποτέ δεν σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο στόχος.

Αποσυνδεδεμένος LM

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3737
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 2871
  • -Έλαβε: 631
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 02:18:33 μμ »
Απλα μια συμβουλη.. Οταν με το καλο ξεκινησεις, μην καπνιζεις και κανονικο τσιγαρο ταυτοχρονα. Στην αρχη θα σου αρεσει, κατοπιν θα νιωσεις την ελλειψη καποιων κινησεων ( θα ψαχνεσαι για αναπτηρα τασακι κτλ ) συν οτι σου λειπει και κατι αλλο  απροσδιοριστο. Αυτο οφειλεται απο την ελλειψη εκατονταδων αλλων ουσιων που εχει μαθει ο καθε καπνιστης τον οργανισμο του να λαμβανει καθημερινα. Ξεπερνιουνται ολα αμα πραγματικα το θελησεις, αλλα μην  καπνισεις καθολου κλασικο τσιγαρο ταυτοχρονως. Εκει ηταν που ¨το ΄χασα¨ εγω οπως και πολλοι αλλοι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Νυχτοπούλι

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 26
  • -Έλαβε: 18
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 02:26:18 μμ »
Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Κάποιοι μου λέγανε ότι τις πρώτες μέρες κάπνιζαν και δυο τρία τσιγάρα κανονικά και σταδιακά τα έκοψαν κι αυτά. Έλεγα να έχω ένα πακέτο για ώρα ανάγκης στην αρχή. Μάλλον αυτό θα κάνω αλλά θα καπνίσω μόνο αν νιώθω ότι δεν αντέχω καθόλου αλλιώς θα το χαρίσω.
Ποτέ δεν σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο στόχος.

Αποσυνδεδεμένος Lucky Luke

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 16866
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 542
  • -Έλαβε: 21274
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - Ερώτηση για υγρά αναπλήρωσης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2014, 07:06:53 μμ »
Αν αρχίσεις με νικοτίνη καλύτερα να μην πάρεις πακέτο τσιγάρα. Ξέρω ο πανικός του καπνιστή που ξεμένει από τσιγάρα στις 1 το πρωί.

Εγώ έπεσα από 2+ πακέτα σε ηλεκτρονικό χωρίς νικοτινη από την αρχή , απλά τις 2-3 πρώτες μέρες δεν το έβγαζα από το στόμα μου