Ξέχασες το κωδικό; Κάνε εγγραφή!



Αποστολέας Θέμα: Πέρι Φίμωσης....  (Αναγνώστηκε 1754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frendy

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/511012371
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 14
  • -Έλαβε: 64
Πέρι Φίμωσης....
« στις: Ιουλίου 04, 2009, 02:37:06 μμ »
Τι γνωρίζετε για την φίμωση του πέους (όταν το κεφαλάκι δεν βγαίνει έξω...).  Η φίμωση αντιμετωπίζεται με την περιτομή... Ξέρει κανείς πόσο καιρό μετά την επέμβαση μπορείς να ξανακάνεις sex ή στην καλύτερη να αυνανιστείς???
Εμένα ένας γιατρός μου είπε 20 ημέρες αλλά νομίζω πως είναι πολλές....
ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ SESSION!!!!


Αποσυνδεδεμένος pismir

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Εχω βίτσια...Πειράζει?
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 5
  • -Έλαβε: 23
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 04, 2009, 02:41:45 μμ »
Φίμωση

Η φίμωση αποτελεί μια συγγενή ανωμαλία στα αγόρια ,ενω στον ενήλικα άνδρα πολλές φορές οφείλεται σε φλεγμονώδους αιτιολογίας  παθήσεις (χρόνια βαλαποσθίτιδα),  σε συνέργεια με συστηματικές νόσους (σακχαρώδη διαβήτη), καθώς επίσης  και  κακή υγιεινή.

Τι ακριβώς όμως σημαίνει φίμωση ;

Είναι η αδυναμία αποκάλυψης της βαλάνου ( της κεφαλής του πέους δηλαδή ), λογω σχηματισμού ενος δακτυλίου στο δέρμα (ακροποσθία) που την περιβάλλει. Το δέρμα λοιπόν που περιβάλλει την βάλανο δεν μπορεί να τραβηχτεί προς τα πίσω ,η όταν αυτό γίνει με σχετικά  βίαιο τρόπο τότε δεν είναι δυνατό να επανέλθει στη θέση του , κατάσταση που ονομάζεται παραφίμωση και είναι δυνατόν να δημιουργήσει νέκρωση του δέρματος του πέους και  γι'αυτό πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα.

Η φίμωση μπορεί να δημιουργηθεί σε οποιαδήποτε ηλικία , αλλά στα αγόρια κάτω του τριών ετών σπάνια παρατηρείται αληθινή φίμωση και ο σχετικά στενός δακτύλιος της ακροποσθίας βαθμιαία διερύνεται, ωστε σε μεγαλύτερες ηλικίες να μπορεί να αποκαλυφθεί φυσιολογικά η βάλανος.  Η φίμωση δεν ειναι επικίνδυνη πάθηση στα παιδιά, εκτός απο ορισμένες περιπτώσεις. Όταν δηλαδή ο δακτύλιος είναι τόσο στενός  και  το δέρμα να καλύπτει πλήρως το στόμιο της ουρήθρας , έτσι ώστε να εμποδίζεται η ούρηση. Γι' αυτό το λόγο κύριο μέλημα  των γονέων και ειδικότερα  της μητέρας που έχει στενότερη επαφή με την υγιεινή του παιδιού ειναι η παρακολούθηση  της ούρησης του παιδιού εάν είναι φυσιολογική (δηλ. να σχηματίζεται ακτίνα-καμπύλη) η εάν αυτή εμποδίζεται. Στην περίπτωση που η μητέρα παρατηρήσει οποιαδήποτε αλλαγή στην ούρηση η έχει κάποια αμφιβολία ,πρέπει οπωσδήποτε να επισκέπτεται το γιατρό της. Παλαιότερες απόψεις  της ιατρικής που ίσως συναντώνται και  σήμερα, συνιστούσαν καθημερινή αποκάλυψη της βαλάνου και  τράβηγμα του δέρματος ( ακροποσθίας ) του πέους προς τα πίσω , πιστεύοντας οτι έτσι πραγματοποιείται μηχανική διεύρυνση του δακτυλίου.Αυτός όμως ο χειρισμός δεν κάνει τίποτα άλλο απο το να προκαλέι μικροτραυματισμούς και ρήξεις του δέρματος γύρω απο τον δακτύλιο, ενώ ο οργανισμός κατά την επούλωση αυτών των μικροτραυματισμών δημιουργεί ουλές που έχουν ως αποτέλεσμα την περαιτέρω στένωση του δακτυλίου ,  και ίσως, προκαλώντας φίμωση εκεί που δέν υπήρχε .Θα πρέπει λοιπόν οι μητέρες να αρκούνται στην εξωτερική καθαριότητα και μόνον του πέους του παιδιού.Πολλές φορές στο παιδί με φίμωση μπορεί να παρουσιασθεί φλεγμονή του δέρματος που περιβάλλει την βάλανο και εμφανίζεται με ερυθρότητα στο δέρμα όπως επίσης  κνησμό (φαγούρα) και ενίοτε εμφάνιση πυώδους υγρού απο το πέος, σ'αυτή την περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθούμε, οπωσδήποτε στο γιατρό.

Η δεύτερη περίπτωση κατά την οποιά είναι επικίνδυνη η φίμωση , είναι όταν στο παιδί παρουσιάζονται επανειλλημένες ουρολοιμώξεις (υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις). Έχουν γίνει διάφορες μελέτες, που αντικρούουν η μία την άλλη , όσον αφορά  δηλαδή την συμμετοχή της  φίμωσης για αυτές τις ουρολοιμώξεις ή όχι και έχει βρεθεί ότι αυτή μπορεί να ευθύνεται στα άρρενα βρέφη ηλικίας 3-6 μηνών , ενώ στα μεγαλύτερα αγόρια θεωρείται απίθανο να έιναι αυτή η αιτία τών υποτροπιαζουσών ουρολοιμώξεων.Έτσι λοιπόν ανακεφαλαιόνοντας σε δύο περιπτώσεις θα πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα το πρόβλημα της φίμωσης, όταν αυτή δυσχεραίνει την ούρηση και όταν σε βρέφος ηλικίας 3-6 μηνών παρουσιάζονται υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις. Όταν δεν συντρέχει κάποιος   απο αυτούς  τούς δύο λόγους , θα πρέπει η επέμβαση να αναβάλλεται εως  ότου το παιδί να μεγαλώσει και να μπορεί να λάβει τοπική αναισθησία.Τώρα όσον αφορά τον ενήλικα άνδρα , η φίμωση μπορεί όπως ήδη ανέφερα να είναι αποτέλεσμα μιας φλεγμονώδους κατάστασης όπως είναι η βαλανοποσθίτιδα, ή ακόμα εκδήλωση μιάς συστηματικής πάθησης όπως είναι ο διαβήτης και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που να προκαλεί πλήρη απόφραξη (ουλώδης φίμωση ) στη δίοδο των ούρων , με αποτέλεσμα τη στάση των ούρων και ακομα την νεφρική ανεπάρκεια απο χρόνια απόφραξη ,εικόνα που μπορεί κανείς να συναντήσει σε ασθενεί με χρόνιες παθήσεις παραμελημένους. Η φίμωση στον ενήλικα μπορεί να είναι και ατία ανικανότητας αφου δεν επιτρέπει την ευχερή διεισδυση κατά την επαφή , αλλά και αιτία υπογονιμότητας αφου εμποδίζει την εύκολη έξοδο του σπέρματος.Δεν θα πρέπει να συγχέουμε την φίμωση , με τον βραχύ χαληνό , κατάσταση κατα την οποία ο χαληνός μία μεμβράνη που συνδέει το δέρμα του πέους ( ακροποσθία) με την βάλανο ακριβώς κάτω απο την ουρήθρα , είναι πιο κοντός απο όσο πρέπει με αποτέλεσμα να επιτρέπει μεν την αποκάλυψη της βαλάνου , αλλά να εμποδίζει τη στύση και μάλιστα να προκαλεί πόνο και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις κατα την διάρκεια της επαφής να γίνεται και ρήξη του χαληνου( σχίζεται) με αιμορραγία , που αρκετές φορές    ,να χρειασθεί μικρο επέμβαση για να σταματήσει.

Η αντιμετώπιση της φίμωσης , γίνεται με χειρουργική επέμβαση, την πολύ γνωστή απο αρχαιοτάτων χρόνων περιτομή.Ακόμα και σήμερα σε ωρισμένους λαούς εκτελείται για θρησκευτικούς λόγους στα νεογέννητα αγόρια. Η περιτομή θεωρείται τεχνικά απλή επέμβαση και συνήθως γίνεται με τοπική αναισθησία στον ενήλικα άνδρα και τα μεγάλα παιδιά, ενω χρησιμοποιούνται ράμματα τα οποία απορροφούνται .Θα πρέπει όπως είπαμε να αποφεύγεται η χορήγηση γενικής αναισθησίας για την εκτέλεση περιτομής και θα πρέπει να περιμένουμε να μεγαλώσει το παιδί , εκτός αν υπάρχουν οι λόγοι που προανέφερθηκαν.

Μετά την περιτομή με τοπική αναισθησία το παιδί η ο άνδρας μπορεί να φύγει και να πάει σπίτι ή το πολύ να παραμείνει μία ημέρα, ενώ η επούλωση του τραύματος είναι πλήρης εντός το πολύ 20 ημερών .

Πηγή:www.ourologos.gr/fimosi

Αποσυνδεδεμένος frendy

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/511012371
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 14
  • -Έλαβε: 64
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 04, 2009, 05:35:04 μμ »
Κατατοπιστικότατος..... ΤΥ
ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ SESSION!!!!


Αποσυνδεδεμένος cockroach2

  • *GF Pervert*
  • *****
  • CRUSHED
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 2091
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 481
  • -Έλαβε: 118
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 07, 2009, 07:43:14 μμ »
Επειδη εκανα προσφατα περιτομη θα σου πω το εξης. Ο γιατρος μου ειχε πει για 2 εβδομαδες. Εμενα πηρε 1 μηνα για να επουλωθει και μαλιστα τα ραμματα αναγκαστηκα να παω παλι στον γιατρο να μου τα τραβηξει γιατι δεν επεφταν μονα τους. Μετα μου εδωσε αδεια να κανω οτι θελω. Αλλα και παλι για 2-3 μηνες ακομα πονουσα τοσο που σεξ εκανα με δυσκολια και συνηθως δεν εχυνα και αυνανισμο μου επαιρνε πανω απο 2 ωρες για να χυσω. Και να σημειωσω οτι ακολουθησα ολες τις συμβουλες του γιατρου.
Αρα η θεωρια διαφερει απο την πραξη.
Είμαι των (κατω) άκρων

Αποσυνδεδεμένος JK

  • Administrator
  • *
  • XXX
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 5381
    • Προφίλ
    • GF
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 140
  • -Έλαβε: 114
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 07, 2009, 07:48:31 μμ »
Όσο ποιο μεγάλος το κάνεις σε ηλικία τόσο το χειρότερο..

Αποσυνδεδεμένος frendy

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/511012371
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 14
  • -Έλαβε: 64
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 08, 2009, 05:28:06 μμ »
Επειδη εκανα προσφατα περιτομη θα σου πω το εξης. Ο γιατρος μου ειχε πει για 2 εβδομαδες. Εμενα πηρε 1 μηνα για να επουλωθει και μαλιστα τα ραμματα αναγκαστηκα να παω παλι στον γιατρο να μου τα τραβηξει γιατι δεν επεφταν μονα τους. Μετα μου εδωσε αδεια να κανω οτι θελω. Αλλα και παλι για 2-3 μηνες ακομα πονουσα τοσο που σεξ εκανα με δυσκολια και συνηθως δεν εχυνα και αυνανισμο μου επαιρνε πανω απο 2 ωρες για να χυσω. Και να σημειωσω οτι ακολουθησα ολες τις συμβουλες του γιατρου.
Αρα η θεωρια διαφερει απο την πραξη.

όχι ρε φίλε.... σοβαρά μιλάς???? Αυτό μας έλειπε τώρα!!!
ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ SESSION!!!!


trelaras

  • Επισκέπτης
  • Χυσίματα
  • -Έριξε:
  • -Έλαβε:
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 11, 2009, 12:42:04 μμ »
ρε παιδια εγω πριν 2 περιπου μηνες εκανα πλαστική χαλινού...οταν ειχα στυση εβγαινε η κεφαλη αλλα ενιωθα σαν να μου στραγγαλιζοτανε η βαλανος...και ενιωθα πονο!!Τωρα εχω δει καποια βελτίωση...αλλα εχω καποιες μικροενοχλήσεις...Νόμιζα οτι θα μου κανει περιτομη...αλλα μου ειπε βραχυς χαλινος!!Λετε να ξαναπαω??Ψιλοντρεπομαι ρε γαμωτο!!

Αποσυνδεδεμένος frendy

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/511012371
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 14
  • -Έλαβε: 64
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 11, 2009, 01:56:02 μμ »
Για θέματα υγείας και κυρίως για αυτά που αφορούν το πολυτιμότερο όργανο του άνδρα καλό θα είναι να μην ντρεπόμαστε!!!!!!!!!
ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ SESSION!!!!


trelaras

  • Επισκέπτης
  • Χυσίματα
  • -Έριξε:
  • -Έλαβε:
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 07, 2009, 01:02:31 μμ »
βρήκα παίδες το θάρρος και πήγα στο γιατρό και έκανα περιτομή--βρίσκομαι στο στάδιο της αποθεραπείας!Παίδες στην αρχή τις 2 πρώτες μέτες νιώθεις απαίσια!!Ο γιατρός μου είπε 20 μέρες σύνολο περιπού!!Μόλις τελειώσεις την επέμβαση και πας σπίτι η αλήθεια ειναι ότι πονάς!!Αλλά γενικά δεν νιώθεις πόνο!!Οταν αλλάζεις γάζα δημιουργούνται κάποιες μικροαιμοραγίες και πονάς λιγάκι επειδή τραβιούνται τα ράμματα!!Ελπίζω να περάσουν γρήγορα αυτές οι 20 μέρες και μετά το στάδιο της αποθεραπείας δεν ξέρω πως αισθάνεται κάποιος που εχει κάνει περιτομή??????

Αποσυνδεδεμένος cockroach2

  • *GF Pervert*
  • *****
  • CRUSHED
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 2091
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 481
  • -Έλαβε: 118
Απ: Πέρι Φίμωσης....
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 09, 2009, 02:31:55 πμ »
Εγω μετα το σταδιο της αποθεραπειας των 20 ημερων ειχα μια δυσκολια στο σεξ για εναν μηνα περιπου. Τωρα αν και δεν υποχωρησε εντελως ο πονος δεν με επηρεαζει στο σεξ. Με ποναει λιγο μεχρι να σηκωθει πληρως και μετα δρω ανενοχλητος.  Γενικα αισθανομαι υπεροχα. Δεν εχω ευαισθησια στο κεφαλακι, δεν με ποναει το πετσακι που πρωτα δεν κατεβαινε και γενικα γαμαω χωρις κανενα αγχος.

Παντως πρεπει να προσεχεις πολυ. Να πλενεσαι με χαμομηλι καθε μερα και να προσπαθεις οσο γινεται να μην εχεις στυση. Εμενα μου ειχε κανει φλεγμονη και ο γιατρος με εψαλε και ελεγε οτι τον επαιξα. Εγω δεν τον ειχα παιξει αλλα δεν το επλενα, δεν εβαζα την αντιβιωτικη αλοιφη που μου ειχε δωσει και μια νυχτα που ειχα πολυ στυση στον υπνο μου για πολυ ωρα, ξυπναω το πρωι και το βλεπω πρησμενο. Προσοχη λοιπον...
Είμαι των (κατω) άκρων