Ξέχασες το κωδικό; Κάνε εγγραφή!



Αποστολέας Θέμα: "Εσενα δεν σου λεω καλη σαρακοστή γιατι για σενα δεν υπαρχει" (θρησκεια)  (Αναγνώστηκε 5635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zaza

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 11
  • -Έλαβε: 8
Δηλαδή Καγκουρομαμώσαυρε (για το θεό :p βάλε κάτι πιο εύκολο για username) όσον αφορά το υστερόγραφό σου, πιστεύεις στ' αλήθεια ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Δεν είναι αρκετά πιο επικίνδυνο αυτό; Πιστεύεις ότι χρειάζεται ο φόβος της κόλασης (έστω για το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες) για να παρθούν αποφάσεις για τέτοια ηθικά διλήμματα που ίσως παρουσιαστούν στην πορεία της ανθρωπότητας;

Δεν θα ήταν καλύτερο να δοθεί μια απάντηση μέσα από την κοινότητα των ανθρωπιστικών επιστημών για ένα τέτοιου είδους ηθικό ζήτημα και όχι από την όποια θρησκεία;
Άλλωστε αυτές οι αποφάσεις δεν -θα πρέπει να- παίρνονται ποτέ από μεμονωμένα άτομα και με γνώμονα τις μεταφυσικές τους αναζητήσεις

Αποσυνδεδεμένος Eccentric - HolyFuck

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 1323
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 363
  • -Έλαβε: 28
Ομολογω οτι δεν εχω διαβασει τα παντα σε αυτο το θρεντ αλλα εδω, για το συγκεκριμενο, θα πω την αποψη μου. Κανονικα, θα επρεπε να quote/παραθεσω κι αλλα κομματια, αλλα θα περιοριστω στο παρακατω για λογους οικονομιας.

Ένα από τα βασικά προβλήματα των επιστημόνων των θετικών επιστημών είναι ότι στην πλειονότητά τους δεν αναγνωρίζουν κανενός άλλου είδους επιστήμη! Υπάρχουν και οι ανθρωπιστικές επιστήμες, οι οποίες είναι λιγότερο κανονιστικές και περισσότερο ανθρωποκεντρικές. Μία από αυτές είναι η ιστορία και φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει αντίρρηση πως πρόκειται για επιστήμη! Λοιπόν, υπάρχουν αρκετοί τομείς της ανθρώπινης επιστήμης και τέχνης που αναπτύχθηκαν και στους πρώτους χριστιανικούς αιώνες, πριν επέλθει ο σκοταδιστικός Μεσαίωνας, αλλά και μετά από αυτόν! Πέφτεις στην ίδια λούμπα για την οποία έγραφα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, γενικεύεις και υπεραπλουστεύεις! Ο χριστιανισμός ως φιλοσοφικό ρεύμα, βοήθησε στην πρώτη φάση του τους ανθρώπους να απαλλαγούν από δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις του παρελθόντος και το έκανε όχι μόνο, επειδή το ήθελε, αλλά κυρίως επειδή το χρειαζόταν! Έπρεπε να βοηθήσει τους ανθρώπους στους οποίους απευθυνόταν να ανοίξουν το μυαλό τους και να απαλλαγούν από τους όποιους φόβους τους είχαν καλλιεργήσει στους αιώνες που προηγήθηκαν, ώστε να πιστέψουν σε κάτι καινούργιο! Φαντάζομαι πως όλοι γνωρίζουμε ότι για να επικρατήσει κάτι νέο, πρέπει να πολεμήσει και να ξεπεράσει το παλιό, ε; Να αποδείξει ότι προσφέρει κάτι ανώτερο! Χονδροειδώς θα σου πω ότι μέσα από μία διαδικασία που δεν την ήθελαν ούτε οι ίδιοι οι φορείς του, κατάφερε να απαλλάξει σταδιακά το δυτικό κόσμο από τη συνήθεια του εξανδραποδισμού (τουλάχιστον, όπως αυτή ίσχυε μέχρι τότε, καθώς πάντοτε υπήρξαν και πάντοτε θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί, δυνατοί και αδύναμοι)! Δεν το λες και λίγο... ιδιαίτερα -επιμένω-, αν σκεφτείς ότι υπάρχουν κείμενα των αποστόλων που υπερασπίζονται την ύπαρξή της και την αναγκαιότητά της για τη λειτουργία των κοινωνιών.

Δειχνεις να εχεις μια "αρνηση" των θετικων επιστημων, αυτο εισπραττω απο τον τροπο/υφος γραφης και την αντιδραση στα οσα γραφει ο φιλος γιατρος/ffcrazy. Ισως να κανω λαθος. Απλα, να (σου) θυμησω, πως ολες οι υλικες απολαβες (στο μελλον πολλα περισσοτερα), ακομα και το απτο γεγονος οτι μπορεις να πεις την αποψη σου (και πολυ καλα κανεις) κι αυτη να μεταδοθει σε dt παντου στον πλανητη, ειναι ολες κατακτησεις και δημιουργιες των θετικων επιστημων, και φυσικα της ανθρωπινης νοησης με την ευρυτερη εννοια. Δεν ειναι ουτε θεοσταλτα, ουτε βασκανιες, ουτε ανεξηγητα. Ειναι αποτελεσματα πληρως τεκμηριωμενα και προϊοντα επιστημονικης θεωρησης και μεθοδολογιας, πειραματισμου, αποτυχιων και επιτυχιων που ηρθαν με (πολυ) κοπο, ακομα και με κινδυνο. Ειδικα στα πρωτα βηματα αυτου που σημερα ονομαζουμε μοντερνα επιστημη και μεθοδολογια.

Θα προτεινω να διαβασεις το "Απο την Κοσμογονια στην Γλωσσογονια" (εκδ. Καστανιωτη), απο τους Δ. Νανοπουλο και Γ. Μπαμπινιωτη - το τελειωσα/διαβασα προσφατα. Δεν μπορω να κρινω (εξ ιδιων τα αλλοτροια) τον δευτερο επιστημονικα, παρα μονο τον δεχομαι εφ'οσον τον δεχονται οι περισσοτεροι ειδικοι των ανθρωπιστικων επιστημων. Μπορω ομως να κρινω τον πρωτο οπου και εχουμε το ιδιο επιστημονικο (κ ερευνητικο) πεδιο. Θα δεις (εφ'οσον το διαβασεις) οτι αυτο που χρειαζεται σε αρκετες περιπτωσεις ειναι διεπιστημονικη προσεγγιση. Το θεμα "Θεος ή οτι αλλο" ειναι ενα απο αυτα, θεμελειωδες ισως. Αν εχεις ανοικτο μυαλο (δειχνεις να εχεις) θα καταλαβεις οτι οποιος στην θετικη επιστημονικη κοινοτητα δεχεται δογματικα τα "αυθεντικα" ενω δεν δεχεται τα περαν-της-λογικης-αμφισβητησης αποτελεσματα, τοτε δεν ειναι επιστημονας, τοσο απλα. Αυτος ειναι ο πυρηνας της επιστημης, η αποδοχη του καινουργιου, οταν εχει δειξει οτι αντεχει στην επιστημονικη μεθοδολογια και στον λογικο σκεπτικισμο. Οι θετικες επιστημες ειναι απιστευτα δυναμικες κι οι εξελιξεις τους ραγδαιες, ακομα και για τους ερευνητες. Αν διαβασεις κατι στον ευρυ τυπο για κατι "καινουργιο" να 'σαι σιγουρος οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις, για τους ειδικους, ειναι κιολας "old news". Τουλαχιστον αυτο μου υπαγορευουν τα βιωματα και η εμπειρια μου. 

Για τον Χριστιανισμο:
O Χριστιανισμος, οπως το Ισλαμ και ο Ιουδαϊσμος, ηταν/ειναι/θα ειναι μονοθεϊστικη θρησκεια. Ως εκ τουτου εχει το απολυτο (απολυτη αληθεια) ως κεντρικο σημειο στο δογμα του. Ο Θεος (Κυριος, Χριστος οπως θες)  ειναι "πανταχου παρον", "παντογνωστης", "παντοκρατωρ" και "τα παντα πληρων". Λιγος χωρος (ως καθολου) για την ανθρωπινη νοηση και τα επιτευγματα της, ειτε αυτα ειναι του παρελθοντος, ειτε του παροντος, ειτε του μελλοντος. Ισως, οταν ο Χριστιανισμος δεν ηταν παρα μια Ιουδαϊκη αιρεση (διοτι αυτο ηταν στην αρχη, κατα τον 1ος/2ο αιωνα, δεν ηταν φιλοσοφικο ρευμα, θρησκειοστρεφης θεωρηση των πραγματων ηταν) να "βοηθησε" σε ολα οσα αναφερεις αλλα σε καμια περιπτωση επειδη ηταν κεντρικο σημειο των διδασκαλιων του, μαλλον σαν offset/παραπλευρη θετικη επιρροη φαινεται να ηταν παρα οτιδηποτε αλλο. Κατα πασα πιθανοτητα αντιδραση στον υλισμο και υλικο κοσμο (βλ. εξουσια, κοινωνικες δομες κλπ της Ρωμαϊκης αυτοκρατοριας) του πολυθεϊσμου και οτι εκεινος πρεσβευε. Ομως ακομα κι αυτα τα "θετικα" του, καλο θα ηταν να ελεγχθουν.

 
Mistake Not My Current State Of Joshing Gentle Peevishness For The Awesome And Terrible Majesty Of The Towering Seas Of Ire That Are Themselves The Milquetoast Shallows Fringing My Vast Oceans Of Wrath

Αποσυνδεδεμένος Καγκουρομαμώσαυρος

  • *GreekFoot Fanatic*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 3
  • -Έλαβε: 6
Καλησπέρα! Πω! Πω!!! Δεν έχω χρόνο να δω το βιντεάκι με το fisting, επειδή πρέπει να απαντήσω εδώ! Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό σε μία σελίδα σεξουαλικού περιεχομένου;;;;  :lol: :lol: :lol:


Γιατρέ μου, δε θα επανέλθω στο θέμα της ψυχανάλυσης! Σου εξήγησα εκτενώς την άποψή μου!


Δηλαδή Καγκουρομαμώσαυρε (για το θεό :p βάλε κάτι πιο εύκολο για username) όσον αφορά το υστερόγραφό σου, πιστεύεις στ' αλήθεια ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Δεν είναι αρκετά πιο επικίνδυνο αυτό; Πιστεύεις ότι χρειάζεται ο φόβος της κόλασης (έστω για το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες) για να παρθούν αποφάσεις για τέτοια ηθικά διλήμματα που ίσως παρουσιαστούν στην πορεία της ανθρωπότητας;

Δεν θα ήταν καλύτερο να δοθεί μια απάντηση μέσα από την κοινότητα των ανθρωπιστικών επιστημών για ένα τέτοιου είδους ηθικό ζήτημα και όχι από την όποια θρησκεία;
Άλλωστε αυτές οι αποφάσεις δεν -θα πρέπει να- παίρνονται ποτέ από μεμονωμένα άτομα και με γνώμονα τις μεταφυσικές τους αναζητήσεις

Φίλε Zaza, δε βάζω ευκολότερο ψευδώνυμο, για να μη μου απαντούν όσοι δεν έχουν καν διάθεση να διαβάσουν το ψευδώνυμό μου!  ;D  :p

 Αντίθετα εσύ διάβασες το ψευδώνυμο, προχώρησες στο κείμενο και σκέφτηκες το υστερόγραφο, συνεπώς το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να σε ευχαριστήσω και να σου απαντήσω!

Παίρνω με τη σειρά τις ερωτήσεις σου και απαντώ:

1) Όχι, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα!
2) Ναι, ο Μακιαβέλι δοκιμάζεται καθημερινά και έχει μόνο αρνητικά αποτελέσματα.
3) Υπό τον κίνδυνο να φανώ και πάλι ελιτιστής (δεν είμαι, ειλικρινά! Και χθες το απόγευμα έπινα -για παράδειγμα- έπινα καφέ με έναν οικοδόμο Αλβανικής καταγωγής και τον απόλαυσα! Ο άνθρωπος είχε την ευθύτητα και την ειλικρίνεια που μόνο όσοι έχουν διαβάσει τη ζωή μακριά από το σπίτι τους σε χειρωνακτικές εργασίες μπορούν να έχουν! Το κριτικό του μάτι δε είναι από τα πλέον καθαρά που έχω ποτέ μου συναντήσει!), θα σου πω πως πιστεύω ότι όσο οι διανοούμενοι είναι τόσο μακριά από την κοινωνία (είτε από ελιτισμό και αδιαφορία, είτε επειδή δεν τους το επιτρέπει το σύστημα - μη σου πω δηλαδή ότι δεν υπάρχουν σήμερα...), φοβούμαι πως η διδασκαλία της ηθικής σε ανθρώπους που δεν έχουν τη διάθεση και τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τις θεωρίες που την περιβάλλουν θα πρέπει να γίνεται με απλουστευτικά παραδείγματα! Σε κάθε περίπτωση παραδέχομαι ότι το υστερόγραφό μου ήταν ένα υπεραπλουστευμένο παράδειγμα, καθώς η ζωή είναι σαφώς πιο πολύπλοκη και έχει πολύ περισσότερες παραμέτρους! Για παράδειγμα τι γίνεται στην περίπτωση που αυτός που κλέβει το κάνει, για να ταΐσει τα παιδιά του...;
4) Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι από την παραπάνω απάντηση ότι συμφωνώ μαζί σου πως υπάρχει ανάγκη να έρθουν πιο κοντά σε εμάς, στο λαό, οι άνθρωποι που γνωρίζουν να αρθρώνουν λόγο και έχουν κάτι να πουν! Βέβαια δε θα πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι στις γενικές της γραμμές η ηθική, όσο κι αν μεταβάλλεται στο χρόνο και το χώρο, παραμένει στην ίδια κατεύθυνση! Η ζωή και η περιουσία για παράδειγμα είναι αξίες που προστατεύονταν από την πρώτη στιγμή που οι άνθρωποι συνασπίστηκαν σε κοινωνίες!





Αγαπητέ Eccentric - HolyFuck (μα καλά μ' αυτό το δεύτερο συνθετικό στο ψευδώνυμό σου, θέλεις να ανοίξουμε συζήτηση για θρησκεία;  :lol: :lol: :lol:), χαίρομαι και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Το βιβλίο στο οποίο με παραπέμπεις το έχω διαβάσει και με έχει εντυπωσιάσει, παρόλο που δε συμπαθώ καθόλου τον Μπαμπινιώτη! (Είναι γνωστή η απάντηση των ΜΠΑΟΚτσήδων στο "Μικρό Κύριο Έξυπνο", γιατί μερικές φορές η απλότητα είναι αφοπλιστική!). Η μόνη μου διαφωνία μαζί σου είναι ότι έχοντας διαβάσει μόνο την τελευταία μου δημοσίευση, χωρίς τις προηγούμενες, σου δημιουργήθηκε ορθώς η εντύπωση ότι βάλλω κατά των θετικών επιστημόνων. Όχι, δεν είναι έτσι! Έβαλλα κατά της "θεοποίησης" αυτών, γιατί σε εκείνο το σημείο είχε φτάσει η συζήτησή μας με το γιατρό. Αν διαβάσεις και τα προηγούμενα κείμενά μου, θα δεις ότι εξ αρχής υιοθετώ την ανάγκη της σύμμειξης, της συμπόρευσης! Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν μπορεί να υπάρξει το ένα, χωρίς το άλλο, όπως και συμφωνώ ότι μεγάλο μέρος του σημερινού ευ ζην μας οφείλεται στην πρόοδο των θετικών επιστημών! Απλώς, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν μπορούν αυτές να αποκοπούν και να υπάρξουν μόνες τους με θετικό αποτέλεσμα!

Θα μου επιτρέψεις να εκφράσω ένα ερωτηματικό και μία διαφωνία μου μόνο σε δύο σημεία:

Το ερωτηματικό μου πηγαίνει στο ότι το μέλλον θα μας φέρει πολλές περισσότερες υλικές απολαβές ως συνέπεια των επιτευγμάτων των θετικών επιστημών. Τελικά μήπως από όλο αυτό που περνάμε τον τελευταίο καιρό, πρέπει να εξάγουμε το συμπέρασμα πως πρέπει και η τεχνολογική ανάπτυξη να ακολουθεί τους ρυθμούς των κοινωνιών στις οποίες απευθύνεται; Ειλικρινά δεν ξέρω την απάντηση! Έχω επιχειρήματα προς ενίσχυση και των δύο απαντήσεων!

Η διαφωνία μου είναι στο ότι ο Χριστιανισμός δεν ήταν φιλοσοφικό ρεύμα, αλλά θρησκειοστρεφής θεώρηση των πραγμάτων. Αντιλαμβάνομαι ότι η διαφωνία μου εδώ έγκειται περισσότερο στον τύπο και λιγότερο στην ουσία των δύο όρων, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι επρόκειτο για φιλοσοφικό ρεύμα, διότι εισήγαγε έναν τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης και ζωής (δεν εξετάζω, αν ήταν σωστός ή λανθασμένος). Στεγνά θρησκειοστρεφή θεώρηση των πραγμάτων θα αποκαλούσα, για παράδειγμα, τον αρειανισμό, ο οποίος ασχολήθηκε μόνο με το αν ο Χριστός ήταν θεία φύση ή δημιούργημα του Θεού και χωρίς να προσφέρει τίποτα καινούργιο στον τρόπο με τον οποίο λειτουργούσε η εποχή του, οδήγησε σε σφαγές χιλιάδων "προβάτων" και έδωσε τροφή για αντιδικίες μεγαλόσχημων παπάδων και αυτοκρατόρων με τελικό σκοπό φυσικά την κουτάλα...

Να επαναλάβω ακόμη μία φορά πως δεν μιλώ ως υπερασπιστής της χριστιανικής θρησκείας, με την οποία έχω σοβαρές διαφωνίες! Ξεκίνησα να γράφω εδώ, για να εκφράσω τη διαφωνία μου με τη σαλατοποίηση και το μηδενισμό και κατέληξα τώρα πια να γράφω, γιατί θεωρώ τιμή μου να συμμετέχω σε ένα διάλογο τόσο υψηλού επιπέδου από τον οποίο μόνο κερδίζω!
Αφού γαμάς όσο λες, πώς γίνεται να είσαι τόσο μαλάκας;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Glifikus_Patousius

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 11
  • -Έλαβε: 4
Δεν υπήρχε περίπτωση να ασχοληθώ με τέτοια θέματα εδώ μέσα και φυσικά προσπέρασα όλες τις απαντήσεις και παραθέσεις (σιγά μην κάτσω και διαβάσω 5 σελίδες  :w00t: :wacko:. Θα απαντήσω όμως, σε αυτόν που άνοιξε το θέμα.

1) Αφού λες ότι η πίστη δεν είναι θέμα αριθμού αλλά αποδείξεων, τότε αναλαμβάνεις να μας αποδείξεις το αντίθετο. Την ΑΘΕΕΪΑ. Έτσι δεν είναι; Αντίστροφα γεγονότα που όμως και τα δύο σύμφωνα με την λογική σου χρειάζονται απόδειξη. Απέδειξε μας ότι Θεός δεν υπάρχει (σε αυτό το σημείο σε προλαμβάνω λέγοντας ότι δεν θα απαντήσεις με το γνωστό κλασσικό, ηλίθιο επιχείρημα  άθεων για τα παιδάκια που πεθαίνουν από καρκίνο)

2) Σε άλλο σημείο έγραψες για τις χριστιανικές φυλλάδες που απλώς εδραιώθηκαν επειδή δεν υπήρχαν την εποχή εκείνη "συστήματα τυποποίησης" (εδώ με έπιασαν τα γέλια!!! μήπως ISO 100 μ.χ ;;;) Σου ξέφυγε όμως κάτι. Ότι αν ήταν ψεύτικα τα κείμενα και ημερολόγια, θα είχαν αποκαλυφθεί αμέσως, διότι το ψέμα δύσκολα κρατάει χρόνια. Για να εδραιωθούν εδώ και χιλιάδες χρόνια, σημαίνει αυτομάτως ότι ήταν και είναι αληθινά.

3) Αυτό το σημείο είναι το πιο σημαντικό σαν ερώτηση. Όταν πιστεύεις σε κάτι υπάρχει λόγος να το δεις ή να το νιώσεις ώστε να πάρεις την απόδειξη;  Μήπως έτσι θα έχανε την αξία του; Ο Θεός μπορούσε άνετα να σου το κάνει αλλά δεν θέλει, διότι έτσι θα έχανε την αξία Του. Θα σε ρωτούσε (και πολύ σωστά θα έκανε) " Ρε φίλε δηλαδή μόνο έτσι θα Με πιστέψεις; Θέλω να Με βλέπεις ως περιπέτεια στο άγνωστο " Αυτό που λες είναι η τακτική του Σατανά,  :angyr:ο οποίος έχει κάνει υπαρκτή την παρουσία του σε πολλές περιπτώσεις, ώστε πλέον γι αυτόν υπάρχει η απόδειξη. ΟΚ και τι έγινε;; Για να καταλάβεις αυτό που λέω σκέψου το παράδειγμα κάποιου πλουσίου που κάθε βράδυ κρυφά βγαίνει και τριγυρνάει στα στενά δίνοντας χρήματα σε αστέγους. Ξαφνικά, το θέμα διογκώνεται και όλοι αρχίζουν να τον ψάχνουν από περιέργεια, ένα μυστήριο με τον πλούσιο-φάντασμα που κανένας δεν ξέρει ποιος είναι. Έτσι, αποκτάει αξία το γεγονός. Αν εμφανιζόταν ο πλούσιος και ήξεραν όλοι ποιος είναι, τότε θα έχανε τη σημασία του ως γεγονός.  :thumbsup1:

4) Η αλήθεια είναι πάντα μία και λάμπει από όλες τις πλευρές δίχως κενά. Συνεπως, τα επιχειρήματά σου με τον δρόμο και που βαδίζεις είναι άκυρα και εκτός θέματος.

5) Έχεις καμιά απόδειξη για τα βίντεο που κολλάς; Δηλαδή είσαι σίγουρος ότι αυτοί λένε την αλήθεια και δεν είναι υποκινούμενοι; Εμείς λοιπόν γιατί να τα πιστέψουμε;; Περιμένουμε τις ακράδαντες αποδείξεις της ανυπαρξίας του Θεού (απίθανο εκ των προτέρων) και όχι μπουρδολογίες κάποιων δήθεν επιστημόνων.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ από μένα


Αποσυνδεδεμένος footlover81ath

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3073
    • Προφίλ
    • Διάφορες ποδοφωτογραφίες
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 431
  • -Έλαβε: 822
Απ: "Εσενα δεν σου λεω καλη σαρακοστή γιατι για σεν
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 22, 2011, 02:41:53 πμ »
Δεν έχω και πολλά να πώ εδώ... Περαστικά σου και καλό πεσάχ. Να χαίρεσαι τον Εβραίο Γιαχβέ με τον γιόκα του...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2011, 04:28:54 πμ από footlover81ath »
Female feet are made for sucking!

"The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art." ~ Leonardo da Vinci

http://www.imgspice.com/users/footloverhellas

Αποσυνδεδεμένος Υάκινθος

  • *GF Pervert*
  • *****
  • ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΟ.Κ.Ε
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 6718
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 13
  • -Έλαβε: 453
Ειρήνη υμίν τέκνα μου

"I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of a clown which always forces me to blow it at the most important moments"

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself"

Αποσυνδεδεμένος PJ

  • Global Moderator
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 2837
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 120
  • -Έλαβε: 51
Τroll Scientists λέει χαχαχαχα θα πεθάνω...
κατάρατος ής

Αποσυνδεδεμένος Zaza

  • Μέγας ποδολάγνος
  • ****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 11
  • -Έλαβε: 8
Glifike_Patousie υπάρχουν πολλές θρησκείες που εδραιώθηκαν και υπάρχουν εδώ και αιώνες και δεν έχουν αποκαλυφθεί ως ψέμματα όπως θα περίμενες κατά την άποψή σου.. Αυτό πως το εξηγείς; Είναι όλες αληθινές;

Στον άη Βασίλη πιστεύεις; και αν όχι γιατί;

Αποσυνδεδεμένος strangefuck

  • *GreekFoot Fanatic*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 997
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 134
  • -Έλαβε: 40
Απ: "Εσενα δεν σου λεω καλη σαρακοστή γιατι για σεν
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 28, 2011, 04:19:31 μμ »
κλειδώστε το ρε παιδιά το ριμάδι το thread να μιλήσουμε για κανένα ωραίο ποδαράκι....

Αποσυνδεδεμένος Υάκινθος

  • *GF Pervert*
  • *****
  • ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΟ.Κ.Ε
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 6718
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 13
  • -Έλαβε: 453
"I think of myself as an intelligent, sensitive human being with the soul of a clown which always forces me to blow it at the most important moments"

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself"

Αποσυνδεδεμένος ffcrazy

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Μηνύματα: 2677
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 36
  • -Έλαβε: 26
Παράθεση
κλειδώστε το ρε παιδιά το ριμάδι το thread να μιλήσουμε για κανένα ωραίο ποδαράκι....
Και σ εμποδιζει το thread να δεις κανα ωραιο ποδαρακι? Εγω ακομα θελω να απαντησω στον κγσ και πιστευω οτι εχει ενδιαφερον η συζητηση  ;)

Glifikus_Patousius
Παράθεση
Αφού λες ότι η πίστη δεν είναι θέμα αριθμού αλλά αποδείξεων, τότε αναλαμβάνεις να μας αποδείξεις το αντίθετο. Την ΑΘΕΕΪΑ
Το βαρος της αποδειξης το εχει εκεινος ο οποιος κανεις τον ισχυρισμο. Με την ιδια λογικη θα μπορεις να ζητησεις απο εναν χριστιανο να σου αποδειξει γιατι δεν υπαρχει ο Αλαχ η ο Θορ..


Παράθεση
Για να εδραιωθούν εδώ και χιλιάδες χρόνια, σημαίνει αυτομάτως ότι ήταν και είναι αληθινά.
απαντησε ο zaza

Παράθεση
Όταν πιστεύεις σε κάτι υπάρχει λόγος να το δεις ή να το νιώσεις ώστε να πάρεις την απόδειξη;  Μήπως έτσι θα έχανε την αξία του;
Η ερμηνεια καποιου φαινομενου δεν το κανει αυτοματως να χανει και την αξια του. Ακομα απολαμβανεις ενα ηλιοβασιλεμα παρ ολο που ξερεις οτι η γη γυρναει γυρω απ τον ηλιο λογο της βαρυτητας

Παράθεση
Η αλήθεια είναι πάντα μία και λάμπει από όλες τις πλευρές δίχως κενά. Συνεπως, τα επιχειρήματά σου με τον δρόμο και που βαδίζεις είναι άκυρα και εκτός θέματος.
Δεν υπαρχει καποιος τομεας που μπορουμε να πουμε οτι κατεχουμε την αληθεια, παντα εξεταζουμε τα δεδομενα και αναλογα ακολουθουμε τις καλυτερες υποθεσεις μας.

Καλο χωνεμα μετα το πασχα για οσους ακομα χωνευουν!  :lol:


Στον καγκουρογαμωσαυρο θα απαντησω αργοτερα καθως θελει περισσοτερο χρονο η απαντηση λογω της πληθωρας των θεματων που εθεσε  :)

Αποσυνδεδεμένος yiannis_slv

  • *GF Pervert*
  • *****
  • ...
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 416
  • -Έλαβε: 507
Απ: "Εσενα δεν σου λεω καλη σαρακοστή γιατι για σεν
« Απάντηση #86 στις: Απριλίου 28, 2011, 08:36:24 μμ »
To να πιστευεις σε καποια επιγεια θρησκεια, προσβαλει και κανει μικρό πολυ το αγνωστο που μας περιβαλλει , κανοντας το "γνωστο" με το ζορι και περιορισμενο σε απλοϊκα φανταστικα
σεναρια του μικροκοσμου μας.

Η επιστημη δεν εχει σταματησει διαρκως ν ανακαλυπτει και να εξηγει νεα πραγματα. Οπως ειναι η Αντι-υλη, οπως ειναι οι μαυρες τρύπες στο διάστημα και αλλα πολλα...
το ν αγνοουμε το περιβαλλον μας στο ονομα της θρησκειας και να θεωρουμε οτι εχουμε τις απαντησεις και αυτες ειναι στην βιβλο ο μνησικακος φιλεσπλαχνος εκδικητικός αυστηρός θεουλης
 που εκανε τα παντα σε 7 μερες κτλ ειναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ οχι μονο για την νοημοσυνη του συχρονου ανθρωπου, αλλα και για το ανεξερεύνητο μεγαλείο της φύσης.

Ας αφησουμε τον αδαμ και την ευα, την κιβωτο του νωε και τις φλεγόμενες θάμνους στις εποχες που ανηκουν στην σκεψη του ανθρωπου των 2000 ετων πριν,
και  να μην γαντζωνομαστε σε τοσο προιστορικες αντιληψεις που μεταφερονται και διδασκονται απο μικρη κιολας ηλικια σε καθε χωρα οι μυθοι σαν ιστορια (εγκληματικη κρατικη πολιτικη)
και να παμε ενα βημα παρακατω.

Επισης ο χρονος ..η διαρκεια του χρονου στον οποιο πιστευει καποιος κατι , δεν του παραπανω διαπιστευτηρια. Φανταστειτε μονο ποσο καιρο πιστευε ο ανθρωπος οτι η γη ειναι
επιπεδη. Οπως και η ηλικια δεν ειναι αυτη που φερνει απαραίτητα την γνωση. Μπορει καποιος να ειναι λανθασμενος απλα για μεγαλυτερο διάστημα..
Αυτο ελειπε ενδειξη υπαρξης του βιβλικου θεου, να ειναι τα ποσα χρονια πιστευει ( κατοπιν διδαχης απο μικρη ηλικια)  ο ανθρωπος σε αυτην !!!
Στον ΔΙΑ , ποσο καιρο πιστευε ο κοσμος ? γιατι επαψε να ειναι αληθινος ? Ο Αμον ΡΑ ? Ο ΘΟΡ ? ακομα και ο βουδισμος ειναι 500 χρονια παλαιοτερος απο το χριστιανισμο
για να μιλησουμε για "συχρονες" θρησκειες.

Ο αληθινος Θεος ειναι η φυση γυρω μας που φτανουμε να δουμε, και αυτη πιο κατω που δεν εχουμε φτασει και διαρκως εξερευνουμε και προχωραμε.


Οι παπαδες και οι εκκλησιες προσβαλουν ολοκληρο το συμπαν θεωροντας τα παντα γνωστα και ωραια. Ευκολο ειναι να λες "ο θεος" .. και να μενεις εκει.
αυτο ακριβως βολευε και βολευει τις εκκλησιες καθως και να εχουν ψήφους. (πιστους) οπως οι πολιτικοι ψηφοφορους, γιατι αλλιως ο Πάππας δεν θα ειχε καμμια δυναμη
και δεν θα εβγαινε σε κανενα μπαλκονι πλουσιοπαροχα να μιλαει στους ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΥΣ. Η θρησκεια ειναι πλεον μια μορφη ελεγχου και πολιτικής, γι αυτο και συνεχιζει
 να συντηρειται πονηρα και να επιβαλλεται με 1000 εμμεσους τροπους  εδω και 2000 χρονια.  Ποσοι απο εσας ρωτηθηκαν αν ηθελαν να βαφτιστουν ως μωρα?
και αλλοι απο εμας προλαβανε να κανουν και το σταυρο τους στο προαυλιο σχολειων υποχρεωτικα πριν μπουν στην ταξη .. και καποτε ηταν υποχρεωτικο στοιχειο ταυτοτητας
να γραφεται το θρησκευμα πανω στην ταυτοτητα.. ακομα και στα δικαστηρια εχουν την βιβλιο στην οποια ζητουν ακομα να ορκιστουν οι μαρτυρες...

Με ολα αυτα γυρω μας ..καθε 2 τετραγωνα και μια εκκλησια και με 12 ονοματα να επαναλαμβανονται σε ενα ολοκληρο πληθυσμο χωρας (πλειοψηφικα) πως καθε ενας που γεννιεται
οταν τον ταιζουν απο την γεννα με ολα αυτα τα "διαπιστευτηρια" να αρχισει να αμφισβητει κι ν αμφιβαλει τις "αρχες" που τον διδαξαν οσα ειχαν συμβει οταν δεν  ηταν ακομα στο κοσμο ?
στο τελος ακολουθει κι αυτος με τους αλλους την "αληθεια" που κανεις δεν ειδε, αλλα ολοι υοθετησαν ως δεδομενη.

Νομιζεται αν υπηρχε Θεος θα ειχε αναγκη να κανει στα κρυφα ολα αυτα τα παιχνιδια ? Πχ ν ανασταινεται ο χριστος και αντι να τον δουν ολοι να φυγει στις μυτες των ποδιων του
ενα σαββατο πρωι και μονο κατα τυχη να τον δει ενας μαθητης που πηγαινε στο ταφο ? Για την σταυρωση και την ανασταση δεν τα εκανε ολα αυτα? μετα γιατι αρχισε το κρυφτουλι
? που κανονικα ενας παντοδυναμος θεος δεν εχει αναγκη τιποτα απ ολα αυτα.
Απλα δειχνει το προσωπο του, απλα συγχωρει και απλα ειναι ολα.. χωρις να εμφανιζεται μονο στον ενα ή μονο στον αλλο (πχ μωηση με τις 10 εντολες) και να λεει

"πηγαινε πες το και στους αλλους γιατι εχω δουλεια εγω.. φτιαγνω το συμπαν ! πολυ χρονο ξοδεψα"  Τι σημαινει παντοδυναμος ?
Λοιπον ολα αυτα ειναι για να τελειωνουμε με απλα λογια πολυ απλα λογια "Μ Α Λ Α Κ Ι Ε Σ"

Οι ενηλικες του σημερα ( οι αληθινοι ενηλικες ) πιστευουν στο Θεο της βιβλου οσο και στον ιπταμενο Αγιο βασιλη των χριστουγέννων.

Λες και ειχε αναγκη ο θεος να βαλει δοκιμασιες στους ανθρωπους ! λες και δεν ηξερε τι εφτιαξε ή τι δυνατοτητες ειχε αυτο που εφτιαξε και αρχισε να κανει πειραματα και παιχνιδια
με παιδικους τροπους.




Αποσυνδεδεμένος xSpyros

  • *GreekFoot Fanatic*
  • *****
  • Women feet lover
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 864
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 108
  • -Έλαβε: 94
Απ: "Εσενα δεν σου λεω καλη σαρακοστή γιατι για σεν
« Απάντηση #87 στις: Απριλίου 28, 2011, 08:52:56 μμ »
Εγω ν προσθεσω και μια αλλη απορια σ οσα λεει ο Γιαννης:
υπαρχει παραδεισος και κολαση ετσι;οταν ερθει η ωρα της κρισης θ χωριστουμε σ αυτους π θ πανε στο παραδεισο και σ αυτους π θ πανε στη κολαση.
εγω εχω ν κανω μια λογικη ερωτηση.

ο Θεος δ ηξερε εκ των προτερων τ θ γινει;δλδ δ ηξερε οτι ο Γιαννης θ κανει αυτο και εκεινο και δ εκανε νηστεια προσευχη μετανοια και λοιπα και θ παει στη κολαση;

Και επειδη οι περισσοτεροι αν οχι ολοι μας βλεπω στο ιδιο καζανι ν βραζουμε τοτε γιατι ο Θεος της αγαπης επιτρεπει η πλειοψηφια ν παει στη κολαση και μονο λιγοι στο παραδεισο;επεισης γιατι δ ειδαμε ενα σημαδι και πειστουμε ν αλλαξουμε πριν πεθανουμε;γιατι δ ειδαν αυτο τ σημαδι οι ισχυροι τ κοσμου και υπαρχει η ελιτ και οι αναλωσιμοι (εμεις); γιατι ο Θεος επιτρεπει αυτη τ αδικια και δ επεμβαινει; αλλα πρεπει ν αισθανομαστε τυψεις εμεις π δ κοινωναμε,νηστευουμε,χανουμε τ υπνο μας μετα το σαββατοβραδο ν παμε εκκλησια και λοιπα.

επισης για τ μωρα π παθαινουν πρεπει ν χαιρομαστε γιατι θ πανε στο παραδεισο;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2011, 09:03:14 μμ από xSpyros »

Αποσυνδεδεμένος footlover81ath

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3073
    • Προφίλ
    • Διάφορες ποδοφωτογραφίες
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 431
  • -Έλαβε: 822
Απ: "Εσενα δεν σου λεω καλη σαρακοστή γιατι για σεν
« Απάντηση #88 στις: Απριλίου 28, 2011, 11:50:50 μμ »
To να πιστευεις σε καποια επιγεια θρησκεια, προσβαλει και κανει μικρό πολυ το αγνωστο που μας περιβαλλει , κανοντας το "γνωστο" με το ζορι και περιορισμενο σε απλοϊκα φανταστικα
σεναρια του μικροκοσμου μας.

Η επιστημη δεν εχει σταματησει διαρκως ν ανακαλυπτει και να εξηγει νεα πραγματα. Οπως ειναι η Αντι-υλη, οπως ειναι οι μαυρες τρύπες στο διάστημα και αλλα πολλα...
το ν αγνοουμε το περιβαλλον μας στο ονομα της θρησκειας και να θεωρουμε οτι εχουμε τις απαντησεις και αυτες ειναι στην βιβλο ο μνησικακος φιλεσπλαχνος εκδικητικός αυστηρός θεουλης
 που εκανε τα παντα σε 7 μερες κτλ ειναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ οχι μονο για την νοημοσυνη του συχρονου ανθρωπου, αλλα και για το ανεξερεύνητο μεγαλείο της φύσης.

Ας αφησουμε τον αδαμ και την ευα, την κιβωτο του νωε και τις φλεγόμενες θάμνους στις εποχες που ανηκουν στην σκεψη του ανθρωπου των 2000 ετων πριν,
και  να μην γαντζωνομαστε σε τοσο προιστορικες αντιληψεις που μεταφερονται και διδασκονται απο μικρη κιολας ηλικια σε καθε χωρα οι μυθοι σαν ιστορια (εγκληματικη κρατικη πολιτικη)
και να παμε ενα βημα παρακατω.

Επισης ο χρονος ..η διαρκεια του χρονου στον οποιο πιστευει καποιος κατι , δεν του παραπανω διαπιστευτηρια. Φανταστειτε μονο ποσο καιρο πιστευε ο ανθρωπος οτι η γη ειναι
επιπεδη. Οπως και η ηλικια δεν ειναι αυτη που φερνει απαραίτητα την γνωση. Μπορει καποιος να ειναι λανθασμενος απλα για μεγαλυτερο διάστημα..
Αυτο ελειπε ενδειξη υπαρξης του βιβλικου θεου, να ειναι τα ποσα χρονια πιστευει ( κατοπιν διδαχης απο μικρη ηλικια)  ο ανθρωπος σε αυτην !!!
Στον ΔΙΑ , ποσο καιρο πιστευε ο κοσμος ? γιατι επαψε να ειναι αληθινος ? Ο Αμον ΡΑ ? Ο ΘΟΡ ? ακομα και ο βουδισμος ειναι 500 χρονια παλαιοτερος απο το χριστιανισμο
για να μιλησουμε για "συχρονες" θρησκειες.

Ο αληθινος Θεος ειναι η φυση γυρω μας που φτανουμε να δουμε, και αυτη πιο κατω που δεν εχουμε φτασει και διαρκως εξερευνουμε και προχωραμε.


Οι παπαδες και οι εκκλησιες προσβαλουν ολοκληρο το συμπαν θεωροντας τα παντα γνωστα και ωραια. Ευκολο ειναι να λες "ο θεος" .. και να μενεις εκει.
αυτο ακριβως βολευε και βολευει τις εκκλησιες καθως και να εχουν ψήφους. (πιστους) οπως οι πολιτικοι ψηφοφορους, γιατι αλλιως ο Πάππας δεν θα ειχε καμμια δυναμη
και δεν θα εβγαινε σε κανενα μπαλκονι πλουσιοπαροχα να μιλαει στους ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΥΣ. Η θρησκεια ειναι πλεον μια μορφη ελεγχου και πολιτικής, γι αυτο και συνεχιζει
 να συντηρειται πονηρα και να επιβαλλεται με 1000 εμμεσους τροπους  εδω και 2000 χρονια.  Ποσοι απο εσας ρωτηθηκαν αν ηθελαν να βαφτιστουν ως μωρα?
και αλλοι απο εμας προλαβανε να κανουν και το σταυρο τους στο προαυλιο σχολειων υποχρεωτικα πριν μπουν στην ταξη .. και καποτε ηταν υποχρεωτικο στοιχειο ταυτοτητας
να γραφεται το θρησκευμα πανω στην ταυτοτητα.. ακομα και στα δικαστηρια εχουν την βιβλιο στην οποια ζητουν ακομα να ορκιστουν οι μαρτυρες...

Με ολα αυτα γυρω μας ..καθε 2 τετραγωνα και μια εκκλησια και με 12 ονοματα να επαναλαμβανονται σε ενα ολοκληρο πληθυσμο χωρας (πλειοψηφικα) πως καθε ενας που γεννιεται
οταν τον ταιζουν απο την γεννα με ολα αυτα τα "διαπιστευτηρια" να αρχισει να αμφισβητει κι ν αμφιβαλει τις "αρχες" που τον διδαξαν οσα ειχαν συμβει οταν δεν  ηταν ακομα στο κοσμο ?
στο τελος ακολουθει κι αυτος με τους αλλους την "αληθεια" που κανεις δεν ειδε, αλλα ολοι υοθετησαν ως δεδομενη.

Νομιζεται αν υπηρχε Θεος θα ειχε αναγκη να κανει στα κρυφα ολα αυτα τα παιχνιδια ? Πχ ν ανασταινεται ο χριστος και αντι να τον δουν ολοι να φυγει στις μυτες των ποδιων του
ενα σαββατο πρωι και μονο κατα τυχη να τον δει ενας μαθητης που πηγαινε στο ταφο ? Για την σταυρωση και την ανασταση δεν τα εκανε ολα αυτα? μετα γιατι αρχισε το κρυφτουλι
? που κανονικα ενας παντοδυναμος θεος δεν εχει αναγκη τιποτα απ ολα αυτα.
Απλα δειχνει το προσωπο του, απλα συγχωρει και απλα ειναι ολα.. χωρις να εμφανιζεται μονο στον ενα ή μονο στον αλλο (πχ μωηση με τις 10 εντολες) και να λεει

"πηγαινε πες το και στους αλλους γιατι εχω δουλεια εγω.. φτιαγνω το συμπαν ! πολυ χρονο ξοδεψα"  Τι σημαινει παντοδυναμος ?
Λοιπον ολα αυτα ειναι για να τελειωνουμε με απλα λογια πολυ απλα λογια "Μ Α Λ Α Κ Ι Ε Σ"

Οι ενηλικες του σημερα ( οι αληθινοι ενηλικες ) πιστευουν στο Θεο της βιβλου οσο και στον ιπταμενο Αγιο βασιλη των χριστουγέννων.

Λες και ειχε αναγκη ο θεος να βαλει δοκιμασιες στους ανθρωπους ! λες και δεν ηξερε τι εφτιαξε ή τι δυνατοτητες ειχε αυτο που εφτιαξε και αρχισε να κανει πειραματα και παιχνιδια
με παιδικους τροπους.


 Συγχαρητήρια φίλτατε και στο λέω απο βάθος καρδίας! Τα είπες όλα σε αυτό το κείμενο. Το πιό σωστό που έχει γραφτεί εδω μέσα στο θέμα θρησκειών!

Εγω ν προσθεσω και μια αλλη απορια σ οσα λεει ο Γιαννης:
υπαρχει παραδεισος και κολαση ετσι;οταν ερθει η ωρα της κρισης θ χωριστουμε σ αυτους π θ πανε στο παραδεισο και σ αυτους π θ πανε στη κολαση.
εγω εχω ν κανω μια λογικη ερωτηση.

ο Θεος δ ηξερε εκ των προτερων τ θ γινει;δλδ δ ηξερε οτι ο Γιαννης θ κανει αυτο και εκεινο και δ εκανε νηστεια προσευχη μετανοια και λοιπα και θ παει στη κολαση;

Και επειδη οι περισσοτεροι αν οχι ολοι μας βλεπω στο ιδιο καζανι ν βραζουμε τοτε γιατι ο Θεος της αγαπης επιτρεπει η πλειοψηφια ν παει στη κολαση και μονο λιγοι στο παραδεισο;επεισης γιατι δ ειδαμε ενα σημαδι και πειστουμε ν αλλαξουμε πριν πεθανουμε;γιατι δ ειδαν αυτο τ σημαδι οι ισχυροι τ κοσμου και υπαρχει η ελιτ και οι αναλωσιμοι (εμεις); γιατι ο Θεος επιτρεπει αυτη τ αδικια και δ επεμβαινει; αλλα πρεπει ν αισθανομαστε τυψεις εμεις π δ κοινωναμε,νηστευουμε,χανουμε τ υπνο μας μετα το σαββατοβραδο ν παμε εκκλησια και λοιπα.

επισης για τ μωρα π παθαινουν πρεπει ν χαιρομαστε γιατι θ πανε στο παραδεισο;

 Όσο για αυτά που γράφεις κι εσύ, έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα. Το κακό όμως ξέρεις ποιο είναι; Πως όλοι οι θρησκόληπτοι θα σπεύσουν να σου πούν πως σημάδια υπήρξαν (με τον Χριστό και καλά...) και πως ο Θεός δεν επεμβαίνει γιατί έτσι δε θα είχαμε ελεύθερη βούληση...
Female feet are made for sucking!

"The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art." ~ Leonardo da Vinci

http://www.imgspice.com/users/footloverhellas

Αποσυνδεδεμένος Giorgaros

  • *GF Pervert*
  • *****
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 3427
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 56
  • -Έλαβε: 63
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ζόρι τραβάνε μερικοί με το αν πιστεύουμε ή όχι. Εγώ, π.χ., γουστάρω και πιστεύω, δεν αποδεικνύω τίποτα, δε θέλω αποδείξεις, απλώς γουστάρω και πιστεύω. Οι άθεοι τι πρόβλημα δικαιούνται να έχουν με αυτό ; Γιατί τόσο τουπέ και ειρωνεία ; Π.χ. τους τα ζάλισα εγώ που είναι άθεοι ; Επίσης, το "πίστευε κι ερεύνα" (που είπε ο ίδιος ο Χριστός) έχει κάτι κακό για τον άνθρωπο ; Περιορίζει π.χ. κάποιον να αναζητήσει τη γνώση και την αλήθεια όπου εκείνος επιθυμεί ;

Όσο για το αν υπάρχει παράδεισος και κόλαση και ποιοι θα πάνε πού, αυτό μάλλον δεν είναι δουλειά δική μας. Π.χ. αν το παιχνίδι είναι τόσο "στημένο" όσο λέει ο φίλος μας (ο Θεός ήξερε από πριν αυτό κι εκείνο κλπ.) αυτό κατά πρώτον χρειάζεται να έχεις αποδεχθεί (ή έστω υποθέσει) την ύπαρξη του Θεού για να συνεχίσεις το συλλογισμό και, δεύτερον, ο Θεός δε θα βαριόταν να βλέπει το έργο που ξέρει από πριν όλες τις σκηνές και τις ατάκες ;