Ξέχασες το κωδικό; Κάνε εγγραφή!



Αποστολέας Θέμα: Πόδια και υγιεινή  (Αναγνώστηκε 1806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pelmatolagnos

  • Ο παλιός είναι αλλιώς
  • ***
  • ↑↑ Τράβα τζούρα! ↑↑
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
  • Χυσίματα
  • -Έριξε: 0
  • -Έλαβε: 2
Πόδια και υγιεινή
« στις: Οκτωβρίου 29, 2007, 04:48:00 πμ »
2. δεν κινδυνευεις να κολλησεις κατι την κοπελα σου
Για το 2:
Από Ιατρική βλέπω μια χαρά πάμε... Ναι δεν θα κολλήσεις τίποτα την κοπέλα σου αν η άλλη έχει AIDS, Καρκίνο ή Τεριδόνα. Υπάρχουν όμως περισσότερες από εκατοντάδες μικρόβια τα οποία μπορούν να προσβάλουν εσένα, την κοπέλα σου και ο Θεός να βάλει το χέρι του ποιον άλλο... Δεν είναι τόσο αθώα τα πράγματα και αν δεν ήξερα δεν θα μίλαγα. Δεν προσπαθώ να τρομάξω κόσμο. Απλά να θυμάστε πάντα οτι το πιο θεωρητικά ακίνδυνο μικρόβιο μπορεί να στείλει κάποιον για καφέ με τον Άγιο Πέτρο... πόσο μάλλον έναν μικρόβιο που αναπάυετε στην πατούσα της κάθε άγνωστης πάνω στην οποία μπορεί κανείς να γευτεί πέρα από υπέροχο δερματάκι της την Άρτα... τα Γιάννενα... τα σάλια του προηγούμενου που τα έγλειφε... την σκόνη από τα "γυαλιστερά" πλακάκια του μπουρδέλου και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...



Αυτό που γνωρίζω εγώ από ιδία πείρα είναι ότι μπορείς να κολλήσεις τον ιό HPV, ο οποίος στα μολυσμένα πόδια υπάρχει με την μορφή της γνωστής σε όλους μας μυρμηγκιάς. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να καταλάβεις αν είναι κάλος ή μυρμηγκιά, όταν τα πόδια δεν είναι δικά σου. Όπως με ενημέρωσε ο δερματολόγος, η συγκεκριμένη εκδοχή του ιού μεταφέρεται από τα πόδια σε όλο το σώμα, ακόμα και το πρόσωπο, και δυστυχώς είναι πάρα πολύ ανθεκτικός ιός και ταλαιπωρεί πολύ όποιον τον κολλήσει μέχρι να βρεθεί σε λανθάνουσα μορφή, με αυτοίαση, κρυοθεραπεία, laser ή χειρουργική αφαίρεση. Περισσότερα εδώ: http://www.wartner.eu/gr/wartguide/foot.asp

Όποιος άλλος έχει ανάλογη εμπειρία ή γνώση, ας μας την μεταδώσει όσο πιο τεκμηριωμένα γίνεται γιατί νομίζω πως είναι ένα θέμα που μας ενδιαφέρει όλους.


edit : Απαγορεύονται τα απανωτά, σε πολύ μικρο χρονικό διάστημα, post στο ίδιο θέμα. Αν χρειαστεί να προσθέσουμε κάτι τροποποιούμε το αρχικό μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2007, 07:00:00 μμ από lordsauronxx »